Eğitim Haber

Asıl şeytanlık, dilleri yasaklamaktır!

TRT Türk’de Ömer Şahin’le “Görüş Farkı” programına konuk olan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Kürtçe eğitimi ‘şeytana uymak’ olarak değerlendirdi ve ‘Bu memleketi böler’ dedi.

Kuzu, sunucunun anayasa değişikliği taleplerine ilişkin “Anadilde eğitim şeytana uymak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Yani memleket bakımından ben öyle görürüm. Çünkü bu memleketi o böler. Her türlü özgürlük tamam bakın Amerika bunu bir kez denedi, Bir eyaletinde denedi, İspanyolcanın yoğun olduğu bir yerde iki sene uyguladı baktı ki eyalet elden gidiyor hemen İngilizce eğitimine tekrar döndü. Eğitim dili böler. Bu budur yani. Dolayısıyla her türlü özgürlük tamam ama bunu ayrı tutmak Başbakan da biliyorsun bunu çok net olarak vurguladı.”

Eğitim İlke-Sen olarak, bütün dilleri Allah’ın ayetleri olarak kabul ediyor ve asıl şeytanlığın, Allah’ın insanlara bahşettiği hakların yasaklanması olduğunu hatırlatıyoruz.

Sendikamızın bu konudaki tavrı, tüzüğümüzde de belirttiğimiz gibi açık ve nettir:

Eğitim İlke-Sen, farklı toplumsal grupların, inançların, dil ve kültürlerin eğitim sisteminde ayrımcılığa ve inkâra maruz kalmasını hak ihlali olarak kabul eder.

Eğitim İlke-Sen, bütün dil ve renklerin Allah’ın ayetlerinden olduğu inancından hareketle, herkesin anadilinde eğitim görebilmesinin önündeki engelleri kaldırmayı temel görevlerinden biri sayar.

 Eğitim İlke-Sen, eğitim sürecinin kişilerin ve ailelerin tercihleriyle işlemesi gerektiğine inanır.

Bu doğrultuda devletin ya da başka güçlerin tektipçi, baskıcı, yasakçı, inkârcı, ayrımcı ve zorunlu eğitim anlayışını reddeder.

 

EĞİTİM İLKE-SEN

İLKELİ EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

 

One thought on “Asıl şeytanlık, dilleri yasaklamaktır!

  • Prof.Dr. Numan Durtulmuş : “Anadili Anasütü gibi helaldir.”

Yorumlar kapatıldı.