Küresel Haber

Avrupa’da 23 ülkede eş zamanlı grev

Avrupa ülkelerinde borç kriziyle birlikte tek tek ülkelerde ortaya çıkan ve bazı ülkelerde hükümetleri deviren sosyal kısıtlamalara karşı mücadele,  ilk kez birleşti. İspanya’dan, Portekiz’e, İtalya’dan Yunanistan’a 23 ülke eylem alanı oldu.

Avrupa Sendikalar Birliği’nin (ETUC) çağrısıyla 23 ülkede yapılan grev ve dayanışma eylemleri nedeniyle pek çok ülkede hayat durma noktasına geldi.

Grev en çok, borç krizinin derinleştiği, acı reçetelerin dayatıldığı Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya’da etkili oldu.

Belçika’da trenler sefere çıkmazken Malta ve Kıbrıs gibi ülkelerde de greve gidildi.

Grevin olmadığı ülkelerde ise sendikaların çağrısıyla dayanışma toplantıları ve mitingleri yapıldı. Bazı ülkelerde sembolik bir etkinlikle eylem günü geçiştirilirken, bazı ülkelerde ise daha güçlü mücadele çağrısı yapıldı.

İSPANYA: GREVİN EN ETKİLİ OLDUĞU ÜLKE

ETUC’nun kıta genelinde “Eylem günü” ilan ettiği bugünkü gösteri ve grevler en çok İber Yarımadası’nda bulunan İspanya ve Portekiz’de etkili oldu. Saat 24 itibariyle başlayan grevler özellikle büyük sanayi kentlerinde etkili oluyor. Fabrikalarda üretim yapılmazken, resmi daireler, okullar ve bankalar açılmadı. İspanya’da kent içi ulaşımın yanı sıra, şehirler arası ve uluslararası uçuşlar da grevden etkilendi.

Genel grev nedeniyle İspanya’da Iberia, Air Europa, Vueling, Air Nostrum ve Easyjet havayolu şirketlerine ait toplam 601 uçuş iptal edildi.

Başta CCOO ve UGT olmak üzere pek çok sendika, parti ve örgüt tarafından gerçekleştirilen grev, gemi yapımı, madenler, otomobil fabrikaları ve enerji sektöründe yüzde 100 katılımla gerçekleştirildi. Ülke genelinde ise greve katılım yüzde 90’ı buldu. Grev çerçevesinde İspanya’daki sendikalar 120 kent ve kasabada gösteri düzenlediler. Grevin en etkili olduğu kentlerin başında Barcelona geldi.

Aşırı borç nedeniyle maaşların düşürüldüğü, pek çok alanda kısıtlamaların planlandığı İspanya’da grev sağcı hükümeti kızdırdı. Hükümet yetkilileri grevi “büyük bir hata” olarak değerlendirirken, sendikalar, geri adım atılmadığı taktirde mücadelenin büyüyerek devam edeceği mesajını verdi.

Her dört kişiden birinin işsiz olduğu İspanya’da en son geçtiğimiz Mart ayında büyük bir genel grev gerçekleştirilmişti.

PORTEKİZ: GECE YARISI BAŞLAYAN GENEL GREV ÇOK ETKİLİ OLDU

ortekiz Sendikalar Konfederasyonu (CGTP) tarafından yapılan çağrı üzerine gerçekleştirilen grev toplu ulaşım, kamu işletmeleri ve okullarda etkili oldu.

Son 8 ay içinde gerçekleştirilen ikinci büyük greve rağmen hükümet geri adım atma niyetinde olmadığını ilan etti. Buna göre, işsizliğin hızla arttığı Portekiz’de önümüzdeki dönem mücadelenin çok daha keskinleşmesi bekleniyor.

İTALYA: 4 SAATLİK GREV YAPILDI

Borç krizinin etkili olduğu ülkelerden biri olan İtalya’da 4 saatlik grev yapıldı. İtalya Sendikalar Konfederasyonu (CGIL) tarafından yapılan grev çerçevesinde 100 kadar kentte eylemler yapıldı.

Grev nedeniyle toplu taşıma araçları sefere çıkmazken okullar, kamu daireleri açılmadı.

Üniversite öğretim üyeleri de greve destek verdi.

BELÇİKA: EYLEM GÜNÜNDE HAYAT DURDU

Avrupa Birliği’nin gayri resmi başkenti olan Brüksel’de eylem gününde hayat durdu. Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın çağrısıyla yapılan grev hem Brüksel’in içinde hem de Brüksel’le bağlantılı olan hatlarda etkili oldu.

Paris-Köln seferini yapan hızlı tren Thalys de grevden etkilendi.

EmekDünyası.Net