EylemlerimizManşet

Bursa’da Direnen Metal İşçileriyle İstanbul’da Dayanışma Eylemi

2015-0523-metal-iscileri-dayanisma-eylemi-1

Eğitim İlke-Sen ve İnanç İlke-Sen, Eminönü Meydanında, Bursa’da direnişte olan metal işçileriyle dayanışma eylemi düzenledi.

Eylemde basın açıklamasını Emre Karaca okudu. Açıklamasına “Patron ve yandaş sendika kıskacına alınan işçi kardeşlerimizin başlattığı haklı isyan sömürü düzeninin yüzünü bir kez daha açığa çıkarmıştır. Türkiye ihracatının çok büyük bölümünü gerçekleştiren ve sahiplerine servet üzerine servet biriktiren bu sektörde işçiler acımasız bir sömürü çarkı altında çalışmakta ve emekleri çalınmaktadır. diye başlayan Karaca, işletmelerdeki çalışma süreleri ve üretimin artarken işçi sayılarının azaltıldığını, işçilerin kölelik koşullarına mahkûm edildiğini ifade etti.

2015-0523-metal-iscileri-dayanisma-eylemi-2

Yıllardır çalışan emekçilerin eline yoksulluk sınırının çok az bir miktar üstünde bir ücret geçtiğini, çalışma koşul ve saatlerinin acımasızlığının işçilerin insani bir yaşam sürmesini engellediğini vurgulayan Karaca, kölelik düzeninin tesadüfi değil, bilinçli bir politikanın sonucu olduğunun altını çizdi.

2015-0523-metal-iscileri-dayanisma-eylemi-4

Metal işçilerinin sendikalarıyla yaşadıkları güvensizliğe değinen Karaca “Patron zulmünün kılıfı olarak var olan sendikaların yapısı, niteliği de içler acısıdır. Dünya sendikal hareketinin utanç verici levhalarından biri olarak tarihe geçecek Türk Metal-İş’in işçinin karşısında, sömürünün yanında yer alması kabul edilemez. Satılık sendikaları emekçiler bu isyanlarıyla bir kez daha deşifre etmiş, insanca yaşama talepleriyle hem sahte sendikacılığa, hem patron zulmüne karşı ayağa kalkmıştır.” diye konuştu.

2015-0523-metal-iscileri-dayanisma-eylemi-5

12 Eylül darbesinden bugüne derinleşen sermaye yandaşlığı ve emek düşmanlığının şoven söylemlerle pekiştirildiğini, emekçilerin gözünün korkutularak sömürü düzenine rıza yaratılmak istendiğini dile getiren Emre Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bugün var olan 12 Eylülcü sistem halka başka şeyler anlatırken kolluk kuvvetleriyle sermayenin bekçiliğinde kararlı olduğunu göstermiştir. Bursa’da alınterinin, haysiyetinin peşine düşen emekçiler kara propaganda ve tehditlerle de baş etmek zorunda kalmıştır.”

Bursa’daki emek ve alınteri kavgasının tarihsel sonuçlar doğuracağını ifade eden Karaca konuşmasının sonuan doğru “Eğitim İlke-Sen ve İnanç İlke-Sen olarak emekçi kardeşlerimizin yanında, sahte ve işbirlikçi sendikaların, köleci sermaye sahiplerinin karşısında olduğumuzu ilan ediyor; emeğin, alınterinin düşmanı köleci düzenin halka ve Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hesap vereceğini herkese hatırlatıyoruz.” dedi ve konuşmasını işçilerinin taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini isteyerek tamamladı.

2015-0523-metal-iscileri-dayanisma-eylemi-3

Eylem boyunca “Sermayenin Değil Rabbimizin Kuluyuz, Emekçiler Köle Olmayacak, Yaşasın Direnen Metal İşçisi, İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek, Metal İşçisi Köle Değildir, Sahte Sendika Bursa’dan Defol” sloganları atılıp tekbir getirildi; pankart ve dövizler taşındı.