Emek Haber

İşçiler göçük altında bırakıldı

Her yıl “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanan 4 Aralık, Maraş’ın Afşin İlçesi’nde yası tutulmamış acılar ile karşılanıyor.

10 Şubat 2011 tarihinde meydana gelen göçükte toprak altında kalan 11 maden işçisinden 9’unun cesetleri halen göçük altında. Dünya Madenciler Günü, Türkiye’de ölümlü maden kazaları ve göçük altından çıkarılmayan madencilerin cesetleri ile acılar içinde karşılanıyor.

AFŞİN’DE 9 MADENCİ GÖÇÜK ALTINDA

Maraş’ın Afşin İlçesi’ndeki Çöllolar Kömür Havzası’nda 10 Şubat 2011’de meydana gelen göçükte toprak altında kalan 9 işçinin cesedi halen göçük altından çıkarılmadı.

Toplam 11 kişinin yaşamını yitirdiği büyük göçük kazasında hayatını kaybeden Jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Maden Mühendisi Nail Yılmaz ile işçiler Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydoğan Polat’ın cenazelerine 2 yıldan bu yana ulaşılamadı.

Devlet tarafından unutulduklarını belirten madencilerin aileleri, çocuklarının hiç olmazsa kemiklerine ulaşmak istediklerini belirtti.

‘AZ MASRAF, ÇOK GELİR’

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, göçük sonrası kaza alanında çalışma imkanlarının olmadığını, bu nedenle göçük altında kalan madencileri çıkaramadıklarını söyledi. Bölükbaşı, “Ne yazık ki elimizden bir şey gelmiyor. Aileler bu durum karşısında yardımcı olamadığımız için bize tepkililer. Orası küçük bir alan değil. Oraya girip, çalışma yapılsa en az bir yıl sürer. Yani bir yılda ancak cenazelere ulaşılabileceğini söylüyorlar. Ulaşabilirlerse ancak kemiklerine ulaşabilirler ama orada da yoğun bir gaz var. Bundan dolayı kardeşlerimizin çıkması çok zor, imkansız değil, çok zor! En az bu arkadaşlarımızın kemiklerine ulaşılıp, ailelerine teslim edilirse bir nebze üzüntülerini alır. Devletimiz gerçekten duruma duyarsız davranıyor. Az masraf çok gelir peşindeler” dedi.

Kardeşi Rüşen Demir’in cenazesinin çıkarıldığını söyleyen Mutlu Demir, “Çıkan çıktı, toprak altında kalan kaldı. Amca oğlum Adnan göçük altında kaldı. Hiç bir işlem yapılmadı, göçük altındakileri çıkarmak için. Her önüne gelen söz verdi, hiçbir şey yapmadı” diye konuştu.

evrensel.net