ManşetMesajlarımız

Öğretmen Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz

Bugün 5 Temmuz 2013. Hayatından ve şahitliğinden dersler çıkardığımız öğretmen Sedat Yenigün’ün 33. şehadet yıldönümü. Türkiye’de İslami uyanışa öncülük eden isimlerden olan Sedat Yenigün’ü, rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Sedat Yenigün, öğretmenliğin taş duvarlar arasında malumat vermeye indirgenemeyeceğini hayatıyla örneklendirmiştir. Öğretimi ve düşünceyi donuklaştırmamış, canlılığa ve yenilenmeye açık bir hal içinde olmuştur. Kendini düşüncenin sıçra köşküne hapsetmemiş, her zaman ve her yerde tebliğe, müzakere ve istişareye devam etmiştir.

Her görüşten ve çevreden öğrencilerinin ona saygı ve muhabbet duymuş olması bizim için anlamlı bir örnekliktir. Yine öğrencilerinin sadece şahsiyeti ve fikriyatını geliştirmekle yetinmemesi ve onların kişisel sorunlarıyla ilgilenmesi, bu ilgisini sadece öğrencilerle sınırlamaması, herkesin derdiyle dertlenmesi, yardımseverliği ve fedakârlığıyla anılması da ayrıca önemlidir.

İnandığı dava ve yürüttüğü mücadele uğruna hayatın her alanında çaba harcayan Sedat Yenigün, “herkes ucuzcu yoldan; emeksiz, gayretsiz, ilimsiz “bir şey” olmak istiyor” derken, olması gerekeni ise hayatıyla ortaya koymaya çalışmıştır.

Sedat Yenigün, devletin resmi ideolojisini sorgularken, başörtüsü yasağına karşı çıkarken, batılılaşmanın, kapitalizmin ve emperyalizmin sadece iktisadi değil sosyal ve kültürel veçhelerine de dikkat çekerken, toplumsal sorunları eleştirirken “bütün insanlığın kurtuluş davasını yüklenmiş bir ümmet” olmanın bilinciyle davranmıştır.

Sedat Yenigün 33 yıl öncesinden, insanı kaale almayan sistemin insana hakaret olduğunu savunurken, devri cahiliyyeden arınma çağrısı yaparken, şirkin ve tağutun gölgesinden kurtulmanı gerekliliğinden bahsederken, asgari ücretle işçi çalıştırıp emeğinin hakkını vermeyenleri zâlim olarak nitelendirirken, pencerelerimizin açıldığı boşluktaki üç beş ağacın yerine devasa beton saltanatının yükseleceğini söylerken, Allah’ın kullarına tasarruf için müşterek bir nimet olarak bahşettiği yeryüzünü insanca yaşamaktan uzak bir hale sokanları kınarken, hakkı saklayanları sert biçimde eleştirirken yolumuza önemli işaret taşları bırakmış oldu. Doğrularıyla ve hatalarıyla, bizim için değerli bir şahitlik yaptı.

Öğretmen Sedat Yenigün’ü 33. şehadet yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Eğitim İlke-Sen olarak yoldaki öncülerimizin mücadelesinden kendi adımıza ders almaya devam ediyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası