ManşetMesajlarımız

Roboski 3 Yıldır Adalet Bekliyor!

2014_1228_roboski

Acıyla yoğrulmuş bir coğrafyada, bölge halklarının gerçekliğine uymayan yapay sınırlara sıkışmış bir vaziyette yaşıyoruz. Köylerin, kasabaların arasından zorla sınırlar geçirilmiş ve o sınırların tellerine, mayınlarına onlarca yıldır nice canı kurban vermişiz. 28 aralık 2011, bu gerçeği bize trajik şekilde yeniden hatırlatan bir gün olarak tarihe geçmiştir.

O gün, kendilerini akrabalarından ayıran yapay sınırları tanımayarak gündelik alışverişlerine, ticaretlerine devam eden Roboskî köyü sakinlerinden 19’u çocuk, 34 kişi, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından bombardımana uğramıştır. Yıllardır civardaki karakolların bilgisi dahilinde, gözlerinin önünde ticaret yapan insanlar, hâlâ aydınlatılmamış bir katliamın kurbanları olmuştur.

34 insanın katledildiği yetmezmiş gibi, geride kalan eşler, nişanlılar, analar, babalar, kardeşler 3 yıllık süreç boyunca çeşitli hakaretler ve baskılara maruz kalmış; yetmedi, yargı yoluyla sindirilmeye çalışılmıştır. Bu süre zarfında önce Genelkurmay, sonra da TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporların içeriği ve son olarak Askeri Mahkemenin kararı, yaranın açık kalmasından başka hiçbir sonuç vermemiştir.

Roboski katliamı, siyasi iradenin söyleminin aksine, Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kayboldu gitmiştir. Korkarız ki; o gece, o katliamın neden ve nasıl gerçekleştiği, ancak Ankara’da yürütülen kirli bir kavganın malzemesi olarak kamuoyuna sızdırılabilecek haberlerin sonucunda ortaya çıkarsa anlaşılabilecektir, aksi takdirde Roboski için bu düzende adaletin tecellisi ihtimal dâhilindeymiş gibi görünmemektedir.

Eğitim İlke-Sen olarak, Roboski’de üç yıl önce hayatını kaybedenlerin ailelerinin acısını paylaşıyoruz. Yaşananların üzerini örtbas eden, katliamı “kaçınılmaz kaza” gibi gösteren, o insanları suçlu gibi gösterip öldürülmelerini savunabilen ve bu acının gündeme getirilmesinden rahatsızlık duyan tüm kalbi kurumuşlardan, taşlaşmışlardan beriyiz.

Yaşanan katliamın sorumluları ortaya çıkarılana ve gereken cezayı alana kadar geçecek süreçte, Roboski için adalet talebinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

EĞİTİM İLKE-SEN
İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası