AçıklamalarımızManşet

Hakaretiyle Halil Öğretmeni Ölüme Sürükleyen Vali Derhal Görevden Alınsın!

2015_0405-yalova-valisi-cebiroglu

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun geçtiğimiz hafta incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi’nde, önce kılık-kıyafetinden dolayı tahkir edip, sonra sınıftan kovduğu öğretmen Halil Serkan Öz için, kendisiyle dayanışma için düzenlenen ‘Saygı Yürüyüşü’nde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir.

Öğretmen arkadaşımızın yaşadığı olaya bağlı olarak hayatını kaybetmesi bizi iki defa derinden yaralamıştır. Öncelikle, bir valinin öğretmen arkadaşımıza hakaret etmesi tam bir skandaldır. Bunu gövde gösterisi şeklinde öğrencilerin önünde yapması ise onlarca yıldır halkın üzerinde baskı kuran ceberrut devlet zihniyetinin açık göstergesidir. Valinin bir kamu emekçisiyle asgari seviyedeki insani nezaketten uzak bir üslupla muhatap olması asla kabul edilemez.

Yine valinin öğretmen arkadaşımıza “dilenci kılıklı” demesi utanç verici bir fiildir. Okul idarecilerine “eşek başı” nitelemesinde bulunması ise başka bir utanç verici fiildir. Bu niteleme öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik ağır ve affedilemez bir hakarettir. Biz eğitim emekçileri, bu halkın onurlu bireyleri olarak bu nitelemeleri reddediyor, hakaretin sahibi zihniyeti şiddetle kınıyoruz!

Skandalın bir başka aşaması da, valinin öğretmenler odasında öğretmenlere kılık-kıyafet yönetmeliğini hatırlatması sırasında bu yönetmeliğin değişmesi için eylem yaptıklarını söyleyen eğitim emekçisi arkadaşlarımıza “O halde anarşistsiniz!” tepkisi vermesidir.

Bir valinin hak arama mücadelesini doğrudan bu şekilde değerlendirmesi despotik devlet aklının meseleye yaklaşımında herhangi bir değişmenin olmadığını göstermektedir. Bir öğretmeni, bir kamu çalışanını “eşek, anarşist, dilenci” nitelemeleriyle kendince aşağılayan, hakaret eden, onu sigaya çekmeye, hizaya sokmaya çalışan mezkur anlayış, bugünün siyasal ortamından, iradesinden bağımsız değildir.

Nitekim Başbakan’ın geçen haftalarda valilere yönelik “Devletin kudretini gösterin!” talimatı, halka, emekçilere yeni dönemde öne çıkacak bakışın nasıl bir şey olacağına dair ipuçlarını vermişti. İç Güvenlik Yasası, egemen zihniyetin halkla teması bağlamındaki yeni yönelimi zaten ortaya koymuştu. İşte böyle bir vasatta yaşadığı hakarete karşı yüreği dayanamayarak hayatını kaybeden öğretmen arkadaşımız, bu yeni konseptin kurbanıdır, mazlumudur!

Siyasi iktidarın uzun süredir dilinden düşürmediği “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” söyleminin bugün fiili olarak ters yüz edildiği, devletin kudretinin insanları hedef aldığı ortadadır. Toplumdaki gergin ve tedirgin atmosfer bu tavır sürdükçe daha da derinleşecektir.

2015_0405_yalova-valisi-cebiroğlu-alinsin

EĞİTİM İLKE-SEN olarak halkımızın öğretmenlerine sahip çıkmasını, bütün eğitim camiasının bu olayın hesabını sormasını, eğer birazcık kaldıysa adaletin gerçekleşmesi için yetkililerin harekete geçmesini bekliyoruz. Talebimiz nettir: Yalova Valisi Selim Cebiroğlu derhal görevinden alınmalıdır. Valinin görevden alınmaması, tesessürü ölüme sürükleyecek ağırlıktaki bu menfur fiilin savunulması anlamına gelecektir. Böyle bir durum kesinlikle kabul edilemez.

Kimse insanımıza, emekçi halkımıza karşı ezen, hakaret eden bir yaklaşım içinde olamaz. Bunun hesabını halkımız muhakkak sorar, bunun hesabını Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah muhakkak sorar!

Bu vesileyle öğretmen arkadaşımız Halil Serkan Öz’e rahmet, ailesine ve eğitim camiasına baş sağlığı diliyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN olarak, kamu çalışanlarına ve öğrencilere yönelik kılık-kıyafet düzenlemelerinin kaldırılması için başlattığımız boykotu sürdüreceğimizi hatırlatırken; 12 Eylül darbe döneminin getirdiği tüm kanun ve yönetmeliklerin derhal yürürlükten kaldırılmasını talep ediyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN

YÖNETİM KURULU