FaaliyetlerimizSendikamız Haber

Akyazı’daki 7. yıl eylemine destek

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde başörtüsüne özgürlük eylemlerinin 7. yıldönümündeki eyleme Eğitim İlke-Sen’i temsilen MYK üyemiz Beytullah Önce destek verdi. Önce, eylemde şu açıklamayı yaptı:

7 yıl önce Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu olarak başlatılan ve bugün Adalet ve Özgürlükler Platformu çatısı altında yürütülen bu mücadeleyi eğitim İlke-Sen olarak saygıyla selamlıyoruz.

7 yıldır başta başörtüsü yasağı olmak üzere her türlü zulme karşı adalet için direnen kardeşlerimiz, herkes için önemli bir öncelik sergilemektedir. Haksızlığın, adaletsizliğin, baskıcılığın kimden geldiğine bakmaksızın, doğru bildiği sözün kime karşı olduğuna göre sakınmaksızın verilen bu mücadele tarihsel bir şahitlik olarak hak ettiği yeri bulacaktır.

Değerli dostlar,

Başörtüsü bizim için anlamını ilahi bir emir olmasından alır. Onu değerli bir sembol kılan ancak adalete referans vermesidir. Bu sebeple sosyal, siyasal ve ekonomik sorunların en temel olarak muhafaza edildiği bir vasatta sadece başörtüsüne sağlanacak kamusal bir serbestlik bizim için asla yeterli değildir.

Başörtüsüne özgürlük isteyen platformlar olarak talebimizin kesinlikle pazarlık unsuruna dönüştürülmesine kayıtsız kalmayacağız. Başörtüsünün diğer sorunların üzerini örtmesine göz yummayacağız. Başörtüsü ne diğer haksızlıkların üzerini örtebilir ne de diğer taleplerimizin… Adaleti, hakkı, özgürlüğü yalnız kendimiz için istemiyoruz. Bu sebeple mücadelemiz zulüm bitene kadar sürecektir diyoruz. Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu ile mücadele omuz omuza yürümekten onur duyuyoruz. 7 yıldır emek veren sebat eden ve alanları zalimler karşısında boş bırakmayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Eğitim İlke-Sen

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası Adına

Beytullah ÖNCE MYK Üyesi