AçıklamalarımızManşet

Amerikan varlığı da hakaret olarak yeter!

Eğitim İlke-Sen İncirlik Üssü’nde gündeme gelen Kur’an mushaflarını ve camiyi tahrip etme iddialarıyla ilgili olarak “Amerikan askerlerinin varlığı dahi hakaret olarak yeter!” değerlendirmesi yaptı

BASIN AÇIKLAMASI

NATO ve Amerikan varlığı da hakaret olarak yeter!

Adana’da yerel basına yansıyan iddialara göre İncirlik Üssü’ndeki ABD askerleri, yılbaşı gecesindeki sarhoşluklarıyla 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda bulunan camiye girerek tahribat yapmışlar ve Kur’an-ı Kerim Mushaflarını da parçalamışlardır.

Caminin tadilat bahanesiyle ibadete kapatılmış olması söz konusu iddiaların gerçekliğini destekler mahiyettedir. Olayın üzerinin örtbas edilerek, bu küstahlığın boyutlarının açığa çıkarılmasının engellenebileceği konusunda ciddi kaygılarımız var.

Fakat her ne olursa olsun, bizim açımızdan değişmeyecek bir gerçek varsa o da şudur ki; topraklarımızda NATO üslerinin ve Amerikan askerlerinin varlığı dahi bölge halklarına hakaret olarak tek başına yetip de artmaktadır.

Dünya sisteminin egemenlerinin bölgemizdeki kirli oyunlarının, halkları birbirine kırdırmak için çıkardıkları fitnelerin ve fitilledikleri ateşin hepimizin geleceği adına büyük bir risk yarattığının farkındayız. Son dönemde izlenen dış politikanın ise bölgesel barışın tesisine değil uluslar arası güçlerin emperyal planlarına yaradığını müşahede ediyoruz.

Kürecik’e kurulan radar üssü ve NATO’dan gelen patriot füze sistemleri söz konusu iddialardan kesinlikle daha az vahim değildir. Buna karşı Türkiye hem kamuoyundaki, hem bu iddialar karşısındaki hem de bölgemizde artan NATO ve Amerikan etkinliği karşısındaki sessizlik ise gerçekten ibretliktir.

Eğitim İlke-Sen olarak bölge halklarına acı, gözyaşı, zulüm, işgal ve savaş dışında bir şey vermeyen yerel ve küresel istikbar rejimlerine karşı hakkın ve onurun sesini yükselten herkesi gelişmelere duyarsız kalmamaya davet ediyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası