EylemlerimizSendikamız Haber

Başörtüsü yasağına ve baskılara tepki

Sakarya’daki 419. hafta adalet ve özgürlükler eyleminde yeni eğitim-öğretimin yılında başörtüsü sorunuyla başladığına dikkat çekilerek, yasağa kesin bir çözüm istendi

Sakarya’da 9. yılına giren adalet ve özgürlükler eyleminin 419. basın açıklamasını Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası) MYK üyesi Beytullah Önce okudu.

Önce, “Yeni bir eğitim-öğretim yılına daha yobazca bir yasakçılığa, katı bir tutuculuğa tanıklık ederek başladık. Başörtüsü yasağı, bir yandan öğrencileri ve kamu çalışanlarını yasakçı yönetmeliklere esir ederken, diğer yandan mevcut yönetmelikleri referans gösterenlerin yasakçı baskılarına maruz bırakıyor. Birçok ilde, özellikle imam-hatip liseleri dışındaki okullarda başörtülü öğrencilere yönelik baskılar da daha okulun ilk gününden itibaren başlamıştır! Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bir akademisyen, üstü kapalı şekilde başörtülü bir öğrenciyi “dersten bırakmakla” tehdit edebilmiştir!” dedi.

Önce, açıklamasının devamında Balıkesir’in Ayvalık İlçesindeki başörtülü öğretmene yönelik başlatılan medyatik ve sendikal linç kampanyasını kınadı.

419. hafta basın açıklamasının devamında Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Önce “12 Eylül darbeciliğine, 28 Şubat yasakçılığına sıkı sıkıya bağlı bazı çevrelerin başlattığı bu kampanya, maalesef toplumdaki kutuplaşmayı derinleştirmekten başka hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Kendi hayat tarzına baskı yapıldığını iddia edenlerin, başkalarına hayat hakkı tanımayacak kadar vicdanen körleşmesi gerçekten üzüntü verici bir haldir. Gürültü çıkararak kimse haklılık kazanamaz. Bugün başörtüsü üzerinden böyle çirkin bir karalama kampanyasına yeltenenler, yarın okullarda namaz kılan öğrencilerin fotoğraflarını servis ederek hangi düşmanlığı sürdürecekler? Bu yasakçı yobazlığın hiç kimseye bir şey kazandırmadığını anlamak için daha kaç yıl geçmesi gerekiyor?” diyerek başörtüsü yasağının şartsız-sınırsız kaldırılması talebinde ısrarcı olacaklarını ifade etti.

One thought on “Başörtüsü yasağına ve baskılara tepki

  • ben de yasayı beğenmedim 2 tane kızım bu yasa yüzünden çok sıkıntı çekiyor.okulda başörtüsüyle almak istemiyorlar.onlarda açmıyorlar şükürler olsun.okula kabul etmeyen de din öğretmeni ve ilahatcı. biz dini böyle adamlardan öğreniyoruz yazık. biz de bu yasanın kalkmasını istiyoruz .artık özgürlük .sonuna kadar direneceğiz.ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.

Yorumlar kapatıldı.