EylemlerimizSendikamız Haber

Mısır’daki katliamı tel’in ettik

Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen katliam Sakarya’da düzenlenen ortak bir eylemle protesto edildi. Eğitim İlke-Sen üyelerinin de destek verdiği eylemde, barışçıl gösterilerine devam Mısır halkıyla dayanışma mesajı gönderildi

Mısır’da askeri bir darbeyle işbaşına gelen geçici yönetimin darbe karşıtı eylemlerine devam eden göstericilere yönelik gerçekleştirdikleri katliam Sakarya’da faaliyet gösteren birçok sivil toplum örgütünün ortak eylemiyle protesto edildi.

Eyleme destek veren kuruluşlar adına ortak basın açıklamasını okuyan Muhammed Emin Duman,  “Seçimle işbaşına gelen meşru hükümeti deviren askeri cuntaya karşı Mısır’ın Müslüman halkı 45 gündür şanlı bir direnişi sürdürüyor. Bugün gerçekleştirilen katliam daha önceki katliamlar gibi bu direnişi kıramayacaktır. Mısır Müslümanları izzetli bir duruşu zillete tercih etmişlerdir. Dökülen kan ve gözyaşı bereket olarak Mısır Müslümanlarına geri dönecektir. Amerika, Batı ve İsrail’in organize ettiği ve Suudi Arabistan ile Körfez ülkelerinin desteklediği Mısır darbesi tüm Müslümanlar için yeni bir süreç anlamına geliyor… Demokrasi yalanı hususunda tüm ümmetin artık uyandığını ve direnişlerin ancak İslam devrimi ile taçlanması durumunda gerçek kurtuluşun söz konusu olabileceğini buradan bir kez daha deklare ediyoruz.” dedi. Sık sık sloganların atıldığı eylem,  dualarla son buldu.

EYLEMDE OKUNAN BASIN AÇIKLAMASI 

Mısır’da bu sabah itibarıyla Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbeye karşı direnen Müslümanlara müdahale edildi. Şu an itibarıyla 500’ü aşkın Müslüman şehit edildi, binlerce Müslüman yaralandı.

Seçimle işbaşına gelen meşru hükümeti deviren askeri cuntaya karşı Mısır’ın Müslüman halkı 45 gündür şanlı bir direnişi sürdürüyor. Bugün gerçekleştirilen katliam daha önceki katliamlar gibi bu direnişi kıramayacaktır. Mısır Müslümanları izzetli bir duruşu zillete tercih etmişlerdir. Dökülen kan ve gözyaşı bereket olarak Mısır Müslümanlarına geri dönecektir. Allah(c.c) kendi rızası doğrultusundaki bu kıyama mutlaka destek verecektir. 

Amerika, batı ve İsrail’in organize ettiği ve Suudi Arabistan ile körfez ülkelerinin desteklediği Mısır darbesi tüm Müslümanlar için yeni bir süreç anlamına geliyor. Arap baharı ismi verilen siyasi dalganın ne kadar sanal olduğunu, halkların siyasi tercihinin dünya egemenleri açısından hiçbir anlam taşımadığını net bir şekilde gözlemliyoruz. Demokrasi yalanı hususunda tüm ümmetin artık uyandığını ve direnişlerin ancak İslam devrimi ile taçlanması durumunda gerçek kurtuluşun söz konusu olabileceğini buradan bir kez daha deklare ediyoruz.

Batının gerçek yüzünü görerek; batı ile kurulan ittifakların ve buna bağlı olarak İslam dünyasının modernleşmesinin ümmet için çare değil felaket olduğunu net bir şekilde anlamak zorundayız.

İslam coğrafyasındaki etnik ve mezhebi kökenli iç savaşların arkasında batının olduğunu fark ederek, her türlü etnik ve mezhebi taassubu aşıp ümmet olma bilincini kuşanmak zorundayız.

“Müslümanın Müslümandan başka dostu yoktur” şuuruyla ayrışmayı değil dayanışmayı esas alan yerel ve küresel politikalar oluşturmak zorundayız.

Hedefi tekleyerek, Amerika’nın güdümündeki küresel hegemonyaya karşı mücadeleyi ana eksen kılmak ve Sünni/ Şii/ Selefi tüm mezhepler ve Arap/ Türk/ Kürt tüm etnisitelerin üzerinde bir ümmet bilinciyle hareket etmek zorundayız.

Evet, sözün bittiği noktadayız.

Biz buradan konuşurken Adeviyye ve Nahda meydanlarında kardeşlerimizin kanları ve gözyaşları akmaya devam ediyor.

Bu kardeşlerimize fiili bir destek veremediğimiz için boyunlarımız bükük, mahcubiyetimiz had safhada… Ancak dualarımızla ve bu tip etkinlikler yoluyla kardeşlerimizde bir nebze olsun destek vermenin çabası içindeyiz.

Allah(c.c)’dan Mısır’da direnen Müslüman kardeşlerimize yardım etmesini niyaz ediyoruz.Onların şehadet eksenli şerefli duruşlarını tebrik ediyoruz. Ortaya koydukları izzetli kıyamlarının tüm İslam coğrafyası için örnek olmasını diliyoruz.

Mısır Müslümanları Allah(c.c) nezdinde zafer kazanmıştır.

Onlar askeri cuntanın önünde eğilmeyerek, her şeye rağmen Mısır sokaklarını ve meydanlarını doldurarak izzeti tercih etmiş ve zafer kazanmışlardır. Direnişin başından beri binleri bulan şehitlere ve on binlerce yaralıya rağmen Mısır halkı bugünkü çağrılara uyarak kitleler halinde tüm kentlerde sokakları ve meydanları doldurmaya devam ediyor. Mısır halkı, şerefli bir sonuca ulaştırana kadar bu direnişi devam ettirecektir.

Mısır’dan bugün bazı karakolların, devlet dairelerinin direnen Müslümanların eline geçtiğine dair haberler geliyor. Mısır’ın katil cuntası bu kalkışmayı, bu kıyamı, bu devrimi engelleyemeyecek inşallah…

Mısır’daki direniş önümüzdeki günlerde tüm İslam coğrafyasını sararak Müslüman halklara örnek olacaktır.

Tıpkı Firavun’un Hz. Musa önündeki acziyeti ve kızıldenizde boğulması gibi bu zalimlerin de Mısır’ın direnen Müslümanları karşısında aciz kalmaları ve döktükleri kanda boğulmaları için Allah(c.c)’a dua ediyoruz.

Allah(c.c)’dan Mısır’ın şerefli halkını zafere ulaştırmasını niyaz ediyoruz. Şehit edilen Mısırlı Müslümanların kanının yerde kalmaması için canımızla ve malımızla her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu buradan ilan ediyoruz.

SAKARYA DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK TOPLULUĞU (SADAKAT), DİRİLİŞ SAATİ DERGİSİ, EĞİTİM İLKE-SEN, İLİM VE HİKMET VAKFI, MAZLUMDER SAKARYA ŞUBESİ, MAZLUMDER AKYAZI ŞUBESİ, ÖZGÜR YAZARLAR BİRLİĞİ SAKARYA TEMSİLCİLİĞİ, RİBAT EĞİTİM VAKFI SAKARYA ŞUBESİ, SAKARYA DAYANIŞMA DERNEĞİ, VAHDET VAKFI SAKARYA TEMSİLCİLİĞİ