Eğitim YazılarıManşet

Modern Köleliğin Bilimsel Adı: 50/d

Yaklaşık olarak altı bin bilim insanını yakından ilgilendiren araştırma görevlilerinin çilesinin adıdır, 50/d.

2547 sayılı kanuna göre atanan sözleşmeli asistanların buhranı görünen o ki yeni taslakta da çözüme kavuşturulamayacak. Güvencesi olmayan ve pamuk ipliğinde cambazlık yaptırılan genç ve dinamik beyinler maalesef enerjilerinin büyük bir bölümünü gelecek kaygısı ile heba etmektedir.

Mevcut yasaya göre 50/d’li bir araştırma görevlisinin bazı üniversitelerde yüksek lisans sonrası çoğu üniversitede ise doktora sonrası işine son verilmektedir.

Özveri ile çalışan ve üniversitelerin bel kemiği konumundaki araştırma görevlilerinin maaşları YÖK tarafından temelde burs olarak verildiği iddia edilse de gerçek bu söylemle örtüşmemektedir.

Bir akademisyen gibi ataması yapılan sözde burslu öğrenci statüsündeki 50/d’li araştırma görevlilerinin 33/a ve ÖYP kadrosuna atanan araştırma görevlileri ile aynı işleri ve görevleri yapması YÖK’ün büyük çelişkisini ortaya koymaktadır.

Sağlam bir güvencesi olmayan 50/d’li araştırma görevlileri çalıştıkları üniversitelerde hakir görülmekte ve üniversite personeli tarafından dolaylı veya dolaysız mobinge maruz bırakılmaktadır.

Sosyolojik, bilimsel ve ekonomik açıdan sürekli baskı unsuru haline gelen 50/d kadro mantığının silinmesi elzem bir konudur. Bundan hareketle tüm 50/d araştırma görevlilerinin en kısa sürede 33/a kadrosuna aktarılması, umut içinde bekleyen mağdur genç bilim insanlarına verilecek en güzel hediyedir. Ayrıca aynı sıkıntıların sürekli cereyan etmemesi adına 50/d kadrosu ile alımların durdurulması gerekir.

Şayet YÖK yetkililerinin söylediği gibi burslu doktora ve yüksek lisans öğrencisi alınacaksa da görevlerinin gereği olan sadece araştırma ve incelemeye sevk edilmeli, araştırma görevlilerinin sorumluluklarını taşımaya mecbur bırakılmamalıdır.

Uzm. Celal Kurşun

EĞİTİM İLKE-SEN

2 thoughts on “Modern Köleliğin Bilimsel Adı: 50/d

  • 50/d Köleliği
    Celal kardeş yazında dolayı seni tebrik ediyorum. Özellikle bu ve benzeri uygulamaların kökenine işaret ederek, bu zulümlerin asıl sebebinin emperyalzimin modern kölelik anlayışından kaynaklandığını ifade etmeni çok isabetli buluyorum. Biz Eğitim İlke-Sen olarak tüm haksızlıklara karşı çıkmaya ve ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğiz inşallah.

    • bir sorum olacak.ben yüksek lisans tez aşamasındayım ve 50d kadrosuyla 1 hafta önce atamam oldu. 2 ay sonra yüksek lisansım bitecek.sadece 2 ay mı atanmış olacağım yani ben? doktora yapacağım doktora süresincede bu 50d kadrosu devam etmezmi kanunen yoksa ilişiğim yüksek lisans biter bitmez kesilirmi? ne yapacağım ben 2 aylık mı kadroya gireceğim cevap verirmisniz lütfen

Yorumlar kapatıldı.