Kamu Haber

“Başörtülü öğretmen derse sokulmadı!” iddiasına düzeltme

Basına yansıyan ve sitemize kaynağını göstererek alıntıladığımız haberde, bir kadın öğretmenin başörtülü olduğu için derse sokulmadığı ve okul müdürü tarafından derse zorla sokulmadığı iddialarına yer verilmişti.

Konuyla ilgili yaptığımız gerek haber gerekse açıklamada, kişileri karalayacak, onlara hakaret edecek ve onların onurunu zedeleyecek herhangi bir ifade kullanmadığımızı hatırlatmak istiyoruz.

Sorunumuz kişilerle değil, bir zihniyetledir; özellikle de mevcut yönetmelikleri değiştirmeyerek çalışanları karşı karşıya getirenlerledir.

Son olarak, söz konusu haberle ilgili olarak adı geçen okul müdürünün sitemize gönderdiği açıklamanın gereğinin yapılmasını, yayıncılık ilkesi açısından doğru bir talep olarak değerlendiriyor, haberde mezkur öğretmenin de talebiyle haberi kaldırırken, sitemize gönderilen metni yayınlıyoruz. 

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

04.01.2013’te Diyarbakır Evliya Çelebi Ortaokulunda derse başörtülü olarak giren öğretmen Kadriye Sevgi Yılmaz’ı, yaptığının mevzuata aykırı olduğu, okul yöneticisi olarak mevcut mevzuata göre derse başörtülü olarak (serbest kıyafetle)giremeyeceği hususlarında uyardım. Öğretmen eyleminde ısrarcı olunca ona Diyarbakır ili Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün vereceği talimata göre hareket edeceğimi ancak işin mevcut şekliyle yetkilerimi aştığını ifade ettim. Kendisini Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüşmesi için (tek başına gidemeyeceğini söylediği için okula beraber gidip geldikleri okulumuz öğretmenlerinden Hamit Çiçek’in aracıyla birlikte) gönderdim. Buna dair tutanak da tuttum. Öğretmen Kadriye Sevgi Yılmaz rızasıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmek üzere okuldan ayrılmış, ancak çok kısa bir süre sonra şehrin oldukça dışında olan okula, sonrasında Eğitim Bir-Sen Diyarbakır şube yöneticileri olduğunu öğrendiğim birkaç şahıs ve haber ajansıyla beraber geri dönmüştür.Kadriye Sevgi Yılmaz’ı yasak olduğuna dair uyardığım halde bir video çekimi yapılmış sonrasında ülke çapında birçok haber kaynağında yayınlanmıştır.

Olayın geleceği aşamayı önceden kestiremeyen öğretmen, daha sonra yaptığının hata olduğunun farkına varmış ve Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına 07.01.2013 tarihinde başvurarak 2013/488 tahkikat numaralı dosyada konu ile ilgili yayınların kaldırılmasını talep etmiştir. Aynı ifadede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmek için dışarı çıktığını da ikrar etmiştir. Dolaysıyla olayda,öğretmenin sınıftan zorla çıkarılma hadisesi hele hele öğretmenin yaka paça dışarı atılması hadisesi asla vuku bulmamıştır. Bu beyan, habere ve olaya ilginin artırılması için yapılmış hayali ve haksız bir ilaveden ibarettir.

Yanlış bilgilerden hareket edilerek konuyla alakadar olduğunu düşünen ilgili ilgisiz herkes, olayın basında yer alış şekli esas alınarak günlerdir hakkımda karalama kampanyası yürütülmüş, kişilik haklarıma ağır saldırılarda bulunulmuştur. Ayrıca eşi başörtülü biri olarak başörtüsü yasağının müsebbibi ve tarafı olmadığım halde yasağın sebebi ve başörtüsü ve din düşmanı olarak gösterildim. Yapılan iftira ve hakaretlerle onurum ve mesleki itibarım ayaklar altına alınmıştır. Şu husus da çok iyi biliniyor ve bilinmelidir ki, kamuda başörtüsü yasağı benim uygulamaya koyduğum bir yasak olmadığı gibi bu yasağın kaldırılması da benim inisiyatifimde değildir. Özetle günlerdir maruz kaldığım asılsız ithamlar, hakaret ve iftiralara dayalı beyan ve demeçler kişilik haklarımı ağır ihlallere uğratmıştır. Bu durum hukuken suç olduğu gibi ilahi adalet nazarında en ağır hak ihlallerinden sayılan kul hakkına girmektir. Maruz kaldığım haksızlıklara karşı yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla hatada ısrar edilmemesi ve daha fazla zarar görmemem için düzeltme ve cevap hakkı mahiyetinde olan bu metnin yayınlanmasını yasal hakkım olarak talep ediyorum.14/01/2013

Zeynelabidin DEMİR

Diyarbakır Evliya Çelebi Ortaokulu Müdürü