Eylemlerimiz

Nekbe sona erdi, Filistin’e dönüş başladı!

15 Mayıs Nekbe Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliklere Tokat’tan da destek geldi.  

Eğitim İlke-Sen ve Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) tarafından düzenlenen basın açıklamasında, terörle kurulan Gasıp İsrail’in Filistin halkına ve bölge halkına karşı her türlü terörü uyguladığına işaret edilerek 15 Mayıs 1948’den beri Filistin halkı ve İslam Ümmeti için her günün Nekbe olduğu vurgulandı.

Açıklamanın devamında bu eylemlerin, Filistin halkının, “15 Mayıs günü işgal edilmiş Filistin topraklarına dönüşün pek yakın olduğu” yönündeki seslerine destek olmak amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamanın sonunda, bundan böyle Filistin halkı ve İslam ümmeti için Nekbe’nin bittiği ve İsrail için Büyük Felaket’in başladığına işaret edildi.

Basın açıklamasının tam metni:

Siyonist İsrail rejimi, bundan tam 66 yıl önce 15 Mayıs 1948 tarihinde kuruldu. Filistin halkı tarafından 66 yıldır “Nekbe” (Büyük Felaket) ismiyle hafızalarda yer eden bu tarih, aynı zamanda milyonlarca Filistinlinin vatanlarından sürülmesinin de miladıdır.

Peki, nedir Nekbe, ne anlama gelir?

15 Mayıs 1948, felaketin başladığı bir tarih değildir ama önemli bir dönüm noktasıdır.

Bu tarihe kadar siyonist terör çeteleri Filistin topraklarının birçok yerinde katliamlar ve köy baskınları gerçekleştirmiş ve Filistin halkını topraklarını bırakıp gitmeye mecbur etmiştir. Terörle kurulan bu gasıp Siyonist rejim, sürekli olarak Filistin halkına ve bölge halklarına karşı her türlü terörü uygulamaya devam etmektedir. O günden bugüne Filistin halkı ve İslam ümmeti için her gün Nekbe’dir, işgaldir ve felakettir.

Nekbe, Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın esaretidir. 1948 yılından bu yana Filistin topraklarının adım adım işgalidir. Nekbe Filistin halkının bitmek bilmeyen seri katliamlara maruz kalmasıdır. Nekbe, 7 milyon Filistinlinin vatanlarından uzakta, mülteci kamplarında yaşamak zorunda bırakılmasıdır; Gazze ve Batı Şeria’da kalanlar için ise her türlü maddi manevi işkence ve siyonist rejimin savaş makinalarının altında bedenlerinin parçalanmasıdır. Hulasa Nekbe, siyonist rejimin varlığının niçin gayri meşru olduğunu ortaya koyan tarihi bir vakıadır.

İşte, tam 66 yıldır bu uzun felaket döneminin karanlığını yaşayan Filistin halkı için bu tarih, aynı zamanda bu karanlık dönemden kurtulmanın umudunu da içinde barındıran bir dönüm noktasını da ifade ediyor. Bu yüzden, 2 yıldır “karamsar” bir çağrışım uyandırdığı için bu günü “Nekbe” adı yerine, daha “umut dolu” bir isim ile gündeme taşıyorlar Filistinliler: “Filistin’e Dönüş”.

İşte bu umudu, “Filistin’e Dönüş” umudunu diri tutmak ve kökleştirmek amacıyla, Lübnan’da, Filistinli grupların başını çektiği ve Filistin dostlarının da omuz verdiği “Uluslararası Filistin’e Dönüş Hareketi” adı altında bir platform kuruldu. Bu hareket, dünyanın dört bir yanında Filistin meselesini önemseyen farklı grup ve platformları “Filistin meselesinin ortak bir mesele olduğu ve bu meseleye verilen önemin korunması, başka konulardaki ayrılıklar göz ardı edilerek organize bir yardımlaşmanın sağlanması” esasına dayanarak bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Bugün burada toplanan bizler de, Filistin halkının “15 Mayıs günü işgal edilmiş Filistin topraklarına dönüşün pek yakın olduğunu gür sesle haykırın.” çağrısına uyarak bir araya geldik. Türkiyeli Müslümanlar olarak Filistin halkıyla olan ahdimiz, yinelemek için burada toplandık.

Bugün, 15 Mayıs’ta, dünyanın her yerinde ümmet bilinciyle bir araya gelen Direniş’in dostları, bundan sonra her 15 Mayıs’ın artık Filistin halkı ve İslam ümmeti için değil, siyonistler için Nekbe (büyük felaket) günü olduğunu ilan etmektedir.

Bizim için artık Nekbe sona ermiş, Filistin’e Dönüş başlamıştır.

TOKAD&EĞİTİM İLKE-SEN adına

YUNUS AKKOÇ

TEŞKİLATLANMA VE TOPLU GÖRÜŞMEDEN SORUMLU MALİ SEKRETER