MEB Haber

Okul yöneticileri hangi kıstasa göre değerlendirilecek?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınacağını belirtti.

Bakan Avcı şöyle konuştu: “Başarının ölçülmesi için 4 yıl iyi bir süre. 4 yıllık performansına bakalım, yöneticimizin başarılı olanları devam etsin, başarısız olanlar asli görevlerine dönsün. Hepsinin görevden alınacağı doğru değil, hepsinin görevden alınabileceği doğru. Yasal altyapı buna yönelik hazırlandı ama ne zaman için 2013-2014 yılı sonu itibariyle.

Bu ders yılı sonu itibariyle bunlar görevden alınabilir. 4 yılı doldurmuş olanlar performansları değerlendirildikten sonra görevden alınabilir. Geçmişte de alınabiliyordu, şimdi yasal bir zeminden alınan yetki ile görevden alınabilirler. Alınacaklar diye bir şart yok, başarılı olanlar görevlerine devam edecek, 4 yıl performansı değerlendirilecek, başarısız olanlar görevlerinden alınacak.”

Biz de sayın Bakana basit bir kaç soru sormak istiyoruz?

– Başarısız okul yöneticisinin görevden alınacağını belirtiyorsunuz? Başarısız okul yöneticisi tespitinde uygulayacağınız objektif bir kriter var mıdır?

– Başarısız veya başarılı okul yöneticisi tespitinde uyguladığınız kriterleri kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşabilir misiniz?

– Sizin adil bir yönetici olduğunuzu varsaydığımızda, tespit etmiş olduğunuz objektif kriterleri sendika ayrımı yapmaksızın herkese uygulayabilecek misiniz?

Bu soruları çok daha fazla uzatmak mümkün ama sorunun özü belirttiğimiz gibidir…

Kamu yararı mı yoksa kişisel menfaatler mi?

Adalet mi, kayırmacılık mı?

Herkesin bakanı mısınız? Yoksa bir kısım insanların mı?

Kaynak: Memurlar.net