MEB Haber

‘Rum asıllıyım’ diyen öğretmene uyarı cezası verildi

Pendik’te bir öğretmene, okulda Rum asıllı olduğunu dile getirdikten sonra ‘gelişmiş ülkelerle Türkiye ’yi kıyasladığı konuşmalarla milli manevi değerlerin aşağılandığı algısının oluşmasına sebebiyet verdiği’ gerekçesiyle uyarı cezası aldı.

İddialara göre, 2011-2012 eğitim yılı başında yapılan öğretmenler kurulu toplantısında öğretmen Ahmet Sarıtaş, konu Yunanistan ’daki mali krize gelince ‘mali krize rağmen Yunanistan’da öğretmen maaşlarının daha yüksek olduğunu, Türkiye ile kıyaslandığında daha iyi durumda olduklarını’ söyledi.

Rumca bildiğini belirten Sarıtaş, ‘Yunanistan’da sivil toplum kuruluşlarının çok güçlü olduğunu, hakların arandığını, Türklerin bu konuda Yunanista’nın eline su dökemeyeceğini’ dile getirdi.

Sarıtaş, 21 Aralık’ta da  iş bırakma eylemine katıldı. Ardından, eyleme katıldığı gerekçesiyle öğretmen Sarıtaş hakkında soruşturma açıldı. Kasım 2012’de Sarıtaş’a gelen tek sayfalık sonuç evrakında şu ifadeler dikkat çekti:

“Okulda zaman zaman kendisinin Rum asıllı olduğunu dile getirdiği, ülkemizle gelişmiş ülkeleri kıyaslama anlamında düşüncelerini açıklarken milli manevi değerlerimizin aşağılandığı algısının oluşmasına sebebiyet verdiği fiilinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/A-e maddesi gereği ‘uyarma’ cezası ile tecziyesinin uygun olacağı yönündeki kanaatimizi arz ederiz.”

Öte yandan disiplin yönünden bu cezanın yanı sıra öğretmenin bir de idari yönden okulunu değiştirmesinin uygun olacağına karar verildi. Okul değişikliği öğretmenin itirazları üzerine iptal edildi.

Radikal