Açıklamalarımız

Öğretmenler Keyfi Suçlama ve Yargılama Nesnesi Olarak Görülemez, İtibar Suikastına Maruz Bırakılamaz!    

Kayseri ili, Melikgazi ilçesi Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görevli öğretmen arkadaşımız Halit Alper Şimşek’e mesnetsiz suçlamalarla birçok soruşturma açılmış, farklı yaptırımlarla tecziyesi teklif edilmiştir.

Öğretmenlerin eğitim ortamlarında öğrencileriyle ders içi ya da dışı birtakım konuşmalarını bağlamlarından koparıp suçlama ve tecziye fırsatı olarak kullanmak kötü niyetlere teslim olmak, mesnetsiz suçlama ve şikâyetlerin önünü açmak ve en nihayetinde öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin itibarını yerle bir etmek demektir.

Bu gibi durumlarda yürütülen tüm soruşturmalar mezkûr ilkesellik esas alınarak yapılmalı, adaleti etkileyecek dayanaktan yoksun suçlamalara prim verilmemelidir. Öğretmenler keyfi suçlama ve yargılama nesnesi olarak görülemez, itibar suikastına maruz bırakılamaz.

Eğitim İlke-Sen olarak eğitim emekçilerini yıpratan, itibarlarını hedef alan bu tür uygulamaların takipçisi olacağımızı ve adaletin tecellisi için elimizden gelen mücadeleyi sergileyeceğimizi beyan ediyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN