Kamu Haber

Öğretmenlikte kademeli sistem düzenleniyor

 

2006 yılından beri öğretmenler arasında hem ayda 120, yılda ise 1440 TL gibi maddi eşitsizliğe hem de yönetici atamalarda 4 puan gibi ciddi haksızlığa neden olan uzman öğretmenlik sorununun, altı yıl gibi uzun bir aranın ardından nihayet çözüme kavuşmak üzere olduğu resmi açıklamalarla kesin olarak netleşmiştir.

Düzenlemede ilk göze çarpan bilgiler şunlar

Kariye Basamakları; Öğretmen, Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen, Başöğretmen olmak üzere dört kademeye ayrıldı. Bu kademeler arasındaki değerlendirmeler %50 Sınav + %50 Değerlendirme Çizelgesi üzerinden oluşacak toplam puan üzerinden yapılacak.

Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen, Başöğretmen kademelerinde kontenjan sınırı bulunmayacak.

7 yılını dolduran öğretmenler “Uzman Öğretmenlik”, 12 yılını dolduran öğretmenler “Kıdemli Uzman Öğretmenlik”, 17 yılını dolduran öğretmenler “Başöğretmenlik” sınavlarına katılabilecek.

Geçişler kademeler arasında dikey değil yatay olarak yapılacak, yani “Uzman Öğretmen” olunmadan “Kıdemli Uzman Öğretmen” olunamayacak.

Değerlendirme Çizelgesinde ise ilk göze çarpanlar şunlar

Doktora ve yüksek lisansa ek puan verilecek.

Değerlendirme de öğretmenler arasında tartışma konusu da olan tezli ve tezsiz yüksek lisans ayrımı yapılacak.

Kıdeme, e-akademi eğitimlerine, bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere puan verilecek.

Ayrıca yayımlanmış eseri olanlara(ISBN), yurt içi ve yurt dışı hakemli dergilerde makalesi yayımlananlara, bilimsel inceleme-araştırması bulunanlar ile proje hazırlayıcısı ve yürütücülerine ek puanlar verilecek.

Kaynak: Kamudanhaber.com