Emek Haber

Şubat’ta atama talebi sürüyor

Ataması yapılmayan öğretmenler, Şubat ayında 30 bin ek öğretmen ataması taleplerini kamuoyuna yaptıkları açıklamalarla sürdürürken, yakında soruna dikkat çekmek için açlık grevine başlayacaklarını ifade ediyorlar.

Konuyla ilgili yaptıkları açıklamada “Yüz binlerce öğretmen ve onların aileleri elleri bağrında Başbakanımızdan gelecek müjdeyi bekliyorlar. Bu kadar insanın talebi ve isteği kesinlikle göz ardı edilmemeli, AK Partinin yönetim anlayışında yüz binlerce öğretmeni ve onların aileleriyle birlikte milyonlara ulaşan bir kitleyi mağdur etmek olmamalı, bu yüzden en kısa zamanda Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz.” derken, gerekçe olarak ise şu maddeleri sıralıyorlar:

1. 127 bin öğretmen açığı bulunması.

2. Ücretli öğretmenlik ile kaliteli ve nitelikli bir eğitim sürdürülemez.

3. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldan 1 yıla düşürülmesi. Daha önceki atamalarda birkaç kez kullanılan KPSS puanlarının bu yıl sadece bir defa kullanılması.

4. Her yıl yapılan şubat ataması neden bu yıl yapılmak istenmemesi.

5. Resmi organların atama yeterliliğine sahip olan öğretmen yok ki alım yapalım sözlerine karşılık 270 bin işsiz öğretmenin bekliyor olması ve birçoğunun 80 ve üzeri puanlara sahip olması.”

Eğitim Ajansı