Emek Haber

Taşeron Öğretmenlik Uygulamasına Hayır!

Öğretmenlerin çoğu atama beklerken çareyi ücretli öğretmenlik yapmakta buluyor. Ayda 600-700 TL’ye çalışıyorlar, yazın maaş almıyorlar. Ücretli beden eğitimi öğretmeni Tolga Özsoylu, “Asgari ücretin altında para kazanmak onuruma dokunuyor” diyor.

Türkiye’de yaklaşık 70 bin öğretmen ücretli öğretmenlik yapıyor. Yani öğretmen açığı, sadece girdiği ders saati karşılığı maaş alan, lisans ve ön lisans mezunlarıyla kapatılıyor. Atanamayan öğretmenlerin pek çoğu da ücretli öğretmenlik yapıyor. Bunlardan biri de Süleyman Tolga Özsoylu. Özsoylu, Afyon’da ücretli bir beden öğretmeni.

2009 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden mezun olan Özsoylu, para kazanmak için çeşitli işlerde çalıştı. Şeker fabrikasında ambardan kamyonlara şeker çuvallarının yüklemesini bile yapmış. Sonra ücretli de olsa mesleğini yapmaya karar vermiş. Haftada 16 saat derse giriyor. Ayda 550-600 TL para kazanıyor. Atanamadığı için psikolojinin bozulduğunu anlatan Özsoylu, şöyle konuşuyor:

“Girdiğim ders başına para alıyorum. Sigortam tam yatmıyor. Yaz tatilinde maaş almıyoruz. Kazandığım 600TL’nin 400’ünü de öğrenciyken verilen öğrenim kredisi borcu nedeniyle haciz kondu. Ailemle oturmasam geçinmem mümkün değil. Güçlü olmaya çalışıyorum ama asgari ücretin daha altında para kazanmak onuruma dokunuyor. Kadrolu öğretmen arkadaşlarımla sohbet edecek ortak bir konu bulamıyorum. Hayata başka bakıyorlar. Onlar hayatlarını planlıyor. Ben ayağıma ayakkabı alamıyorum. Çaresiz bekliyorum ama 30 yaşıma geldim. Evlenemedim. Ailem evlen diyor da, evlensem ne yapacağım işim olmadan ?”

Kaynak: Al Jazeera Türk

Kayna

One thought on “Taşeron Öğretmenlik Uygulamasına Hayır!

Yorumlar kapatıldı.