AçıklamalarımızManşet

Yüz Yüze Sınavlar İptal Edilmeli, Sosyal Eşitsizliklere Yoğunlaşılmalıdır!

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze sınavı derhal iptal etmelidir.

Salgının hız kazandığı, bütün dünyanın kapandığı bir ortamda sınavları yüz yüze yapmanın hiçbir mantığı yoktur.

Sınav tutkusunun anlamı ya da anlamsızlığı üzerine elbette uzun uzadıya değerlendirmeler yapmamız gerekir ancak son derece kritik bir aşamada bu tartışmalara girmiyor ve sadece yüz yüze sınavların iptaline odaklanıyoruz.

Yılbaşında dört günlük kapatma uygulayacak hükümet, kapanmanın akabinde milyonlarca öğrenciyi apar topar yüz yüze sınavlara sürerek korkunç bir sosyal hareketliliğe sebebiyet verecektir.

Bu tezatı anlamak mümkün değildir!

Eğitimi uzaktan sürdürüp sınav için öğrencileri okullara çağırmak kabul edilemez!

Bütün bir ülke internetten, bilgisayar ve tabletten, hatta televizyondan yoksun sayısız aileye mensup yavrularımızın eğitime erişemediğini gördü.

Pandemide sınıfta kalan MEB’in bu yoksunluk ve mahrumiyetlerle mücadele programına yoğunlaşacağına “Baskın basanındır!” mantığıyla yüz yüze sınav dayatmasını reddediyoruz.

Malum olduğu üzere geçen yıl öğrenciler sadece 1. dönem notuyla seneyi tamamlamışlardı. Yapılması gereken yine aynıdır. Salgın kontrol altına alınırsa 2. dönem verilecek notlarla öğretim yılı tamamlanabilir.

Uzaktan eğitimin, hem merkezî dayatmanın yanlışlığını hem de sosyal dengesizlik ve sefaletleri gün yüzüne çıkardığı vasatta hataları sürdürmek yerine eksiklikleri tamamlamak öncelenmelidir.

Eğitim İlke-Sen olarak derhal bu açık yanlıştan dönülmesini istiyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN YÖNETİM KURULU