Sendikamız Haber

12 Eylül’ün Kıyafet Yönetmeliğine Boykot!

Eğitim İlke-Sen üyeleri kamu çalışanlarına yönelik kılık-kıyafet yönetmeliğini protesto ederek, yılın ilk mesaisine serbest kıyafetle gittiler

Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası), kamu çalışanlarının kılık-kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği protesto ettiler.

Yönetmeliğe karşı başlatılan bireysel sivil itaatsizlik eylemlerine ve sendikal boykotlara destek vermek için yılın ilk mesaisine serbest kıyafetle giden Eğitim İlke-Sen üyeleri adına kısa bir açıklama yapan Eğitim İlke-Sen Genel Sekreteri Cemil Arslan, “İnsanların sosyal hayatta ve çalışma hayatında kendi inançları doğrultusunda var olmalarının engellenmesi, 12 Eylül’ün devamı niteliğinde bir dayatmadır. Mevcut yönetmelik, basit bir yönetmeliğinden ziyade tüm kamu çalışanlarını askeri nizama sokma anlayışının ürünüdür ve biz Eğitim İlke-Sen olarak bu tepeden dayatmacı ve baskıcı yönetmeliği kabul etmiyoruz.” dedi.

Konuyla ilgili açıklamasında  Eğitim İlke-Sen Genel Sekreteri Cemil Arslan ayrıca “Talebimiz, kamu çalışanlarına dönük bu uygulamadan derhal vazgeçilmesini, başta başörtüsü yasağı olmak üzere yasaklayıcı hükümlerin derhal kaldırılmasıdır. Bu sebeple kamu sendikalarının yönetmelik karşıtı başlattıkları girişimlere desteklediğimizi göstermek için biz de mesaiye serbest kıyafetle gitme kararı aldık. Bu konuda bundan sonra da taleplerimizi yükseltmeye devam edeceğiz.” dedi.

Cemil Arslan, daha önce bu konuda açılan bazı soruşturmalar bulunduğuna da dikkat çekerek, “Sendikal bir mücadelenin parçası olan bu tür tepkilerinin önünün alınmak istemesini, hak ve adalet arayışının önünü kesme çabası olarak görüyor ve kınıyoruz. Gelin, sadece bu konuda değil her konuda, hepimizin hakkı, hukuku, emeği konusunda ortak bir tavır takınalım ve böl-parçala-birbirine kırdır-yönet anlayışını ortadan kaldıralım.” dedi.