Sendikamız Haber

Ankara’daki Başörtüsü Eylemine Destek

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu’nun, yıllardır devam eden başörtüsü eylemlerinde 358. hafta basın açıklamasına Eğitim İlke-Sen destek verdi.

Abdi İpekçi Parkı’nda haftalık basın açıklamalarıyla bir direnişi daim kılmaya çalışan Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu mensuplarına, azim ve kararlılıklarından dolayı teşekkür ederek kısa bir selamlama konuşması yapan Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yıllardır devam eden Adalet ve Özgürlükler Platformu bileşenlerinin örnekliğinin oldukça önemli olduğunu belirtti.

Her hafta meydanlara çıkarak Müslümanca bir mücadeleyi, İslami cemaatlerin kayıtsızlığına, sivil kuruluşlardan görmezden gelmeyi tercih etmesine ve medyanın duyarsızlığına rağmen sürdürmenin başlı başına bir kazanım olduğunu vurgulayan Önce, gelinen noktada bu mücadelenin öneminin daha net ortaya çıktığını belirtti.

Hükümet’in Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kıyafet serbestliği getirirken başörtüsünü hariç tutmasının, anayasa değişikliğinde sorunu atlamasının ve çözüme dair kamu çalışanlarının adını dahi anmasının, beklentilerini AK Parti’ye bağlayan kesimlerin ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını ortaya koyduğunu ifade eden Beytullah Önce, bu sorunun ancak kararlı ve kesintisiz bir mücadele süreciyle çözülebileceğine inandığını söyledi. Bu sebeple sorumluluklarını havale etmek yerine inisiyatif almayı tercih eden tüm başörtüsü platformlarını selamladı ve direnişe destek çağrısı yaptı.

Selamlama konuşmasından sonra Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına Mazlumder Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Soner Kartal, 358. hafta basın açıklamasını okudu.