Sendikamız Haber

2 Ocak’ta serbest kıyafetleyiz!

Eğitim İlke-Sen olarak kamuda uygulanan kılık kıyafet yönetmeliklerinin kaldırılmasını istiyoruz. Başta başörtüsü yasağı olmak üzere kamu çalışanlarına uygulanan kıyafet sınırlaması kabul edilemez.

İnsanların sosyal yaşamda ve çalışma hayatında inançları doğrultusunda var olmalarının engellenmesi faşizan bir tutumdur. Toplumu tepeden tırnağa şekillendirmek isteyen ve 12 Eylül rejimini sosyal hayatta devam ettiren uygulamaları tanımıyoruz. Bu uygulamalar bir an önce kaldırılmalıdır.

MEB’in son kılık kıyafet yönetmeliğinde öğrencilerin kıyafetleri serbest bırakılmışken başörtüsü yasaklanmış, öğretmen ve diğer personelle ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştı. Biz Eğitim İlke-Sen olarak öğrenci, öğretmen ve diğer personele dönük başörtüsü yasağının derhal kaldırılmasını, bütün kamu personelleri için de serbest kıyafet uygulamasına geçilmesini talep ediyoruz.

Bu çerçevede sendika olarak diğer bazı sendikaların eylemleriyle bireysel sivil itaatsizlik eylemlerini desteklediğimizi, 2 Ocak günü diğer sendikalarla birlikte işyerlerimize serbest kıyafetlerle gideceğimizi ilan ediyor, başta eğitimciler olmak üzere bütün kamu çalışanlarını bu eylemliliğe katılmaya davet ediyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN