AnkaraManşetTemsilciliklerimiz

Ankara’da Yemen Müdahalesine Protesto

2015_0401_ankara-yemen-eylemi-1

Suudi Arabistan’ın on Arap ülkesi ve ABD’nin desteğiyle Yemen’e yönelik gerçekleştirdiği saldırılar, Eğitim İlke-Sen Ankara İl Temsilciliği tarafından Ankara’da yer alan Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Suudi Arabistan’ın on Arap ülkesi ve ABD’nin desteğiyle Yemen’e yönelik gerçekleştirdiği saldırılar, Eğitim İlke-Sen Ankara İl Temsilciliği ve Özgür Yazarlar Birliği tarafından Ankara’da yer alan Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Açıklama öncesinde Büyükelçilik önünde konuşlanan emniyet mensupları göstericilerin açıklamalarını elçiliğin girişinin önünde gerçekleştirmelerine izin vermek istemedi. Göstericilerle emniyet mensupları arasında yaşanan tartışma sonucunda polis güçleri geri çekilmek durumunda kaldı.

Açıklama öncesinde bir konuşma yapan Özgür Yazarlar Birliği Başkanı Ahmet Örs, Türkiye’nin işbirlikçi politikalarını kınadıklarını söyleyerek, “Suudi Arabistan’ın Amerika, İsrail ve İngiltere ekseninde ümmete karşı gerçekleştirdiği savaşı kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasını topluluk adına Eğitim İlke-Sen Ankara İl Temsilcisi Emre Berber okudu. Yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’e karşı gerçekleştirilen saldırıların hemen sonrasında Türkiye ve ABD’nin de desteğinin gecikmediğini belirten Berber, “Saldırıları, başını Suudi Arabistan’ın çektiği kirli bir ittifak gerçekleştiriyor. Bölgede yer alan bütün Batı yanlısı yönetimler saldırıya destek veriyor.” ifadelerini kullandı.

Berber açıklamada darbeci Sisi ve emperyalist ülkelerin de destek verdiği saldırılara Türkiye’nin de onay vermesine dikkat çekerken “Bütün bunlara rağmen Yemen’de Sünnilerle Şiiler arasında bir mezhep çatışması olduğuna yönelik kampanyaların yürütülmesi ancak kötü niyet ve manipulatif amaçlarla izah edilebilir. Siyasi kavgaların mezhebî perdelerle gizlenmesi, daha da kötüsü mezhebî ayrılıkların siyasi kavgalara alet edilmesi kabul edilemez.” dedi.

Açıklamada, Suudi Arabistan öncülüğünde gerçekleştirilen saldırılarla ortaya çıkabilecek mezhebî ayrışmaya dikkat çekilmesinin ardından Berber, “Yemen’deki sorunlar ancak uzlaşı ve diyalogla çözülebilir. Bizler burada toplananlar olarak Yemen’e karşı Suudi Arabistan öncülüğünde düzenlenen emperyalist saldırıları kınıyoruz. Türkiye hükümetini derhal bu şer koalisyonundan desteğini çekmeye çağırıyoruz.” dedi.

Eylem boyunca, ‘Ümmetin Birliği fitneyi Yenecek’, ‘İşbirlikçi Suud Yemen’den Defol’, ‘Katil Abd Ortadoğu’dan Defol’, ‘Müslümanlar Kardeştir’, ‘Kahrolsun Suud Diktatörlüğü’, ‘Yaşasın Direnen Yemen Halkı’, ‘Emperyalist Fitne Ortadoğu’dan Defol!’ gibi sloganlar atıldı, tekbir getirildi. “Yemen’e Yönelik Emperyalist Saldırganlık Kabul Edilemez” yazılı pankart taşındı.

2015_0401_ankara-yemen-eylemi-2

Basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

Yemen’e gerçekleştirilen emperyalist saldırılar kabul edilemez!

Perşembe günü arkamızda büyükelçilik binası bulunan Suudi Arabistan öncülüğündeki 10 ülke Yemen’e karşı askeri bir saldırı başlattı. Saldırı koalisyonuna önce Türkiye’nin ve sonrasında da ABD’nin desteği gecikmedi. Yapılan ilk bombalamalar sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu onlarca sivilin vahşice katledilmiş olduğu açıkça ortaya çıktı.

Saldırgan güçler saldırılarını ülkenin başkenti Sana’yı ele geçiren ve anayasal bir uzlaşı hükümeti çağrısında bulunan Husi Ensarullah hareketine karşı başlattıklarını ilan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise açıklamasında İran’ın bölgeyi domine etmek istediğini ve buna izin verilemeyeceğini söyledi. Şii olduklarından dolayı Yemen’de etkinliklerine müsaade edilemeyeceği söylenen Husiler ülke nüfusunun en az %40’ını oluşturuyor.

Saldırıları, başını Suudi Arabistan’ın çektiği kirli bir ittifak gerçekleştiriyor. Bölgede yer alan bütün Batı yanlısı yönetimler saldırıya destek veriyor. 10 farklı ülkenin uçaklarından düşen bombalar Yemen halkını katlederek mezhebî ayrışmayı körüklüyor.

Darbecilerle aynı masaya oturmayacağını söyleyen Türkiye de Sisi’yle omuz omuza Yemen’e karşı gerçekleştirilen saldırıyı destekliyor. Anlaşılan bölgede yer aldığı iddia edilen “Şii tehlikesine” karşı ABD çatısı altında yer alan bütün düşman kardeşler bir araya gelebiliyor. Normalde kanlı bıçaklı olan yönetimler mesele Şiileri geriletmek olduğunda ittifak halinde ülkelere bombalar yağdırıyor.

Yemen’e yönelik saldırıyı ülkede yer alan Sünnileri kurtarmak olarak izah eden Suudi Arabistan yöneticilerine soruyoruz: Filistin halkı Sünni değil miydi? Neden Filistinlileri kurtarmak için uçaklarınızı harekete geçirmediniz? Sıra İsrail’e geldiğinde Yemen’i bombalayan uçaklarınızın yakıtı mı tükeniyor?

Yemen’de faaliyet gösteren Husi hareketinin bütün siyasal söylemlerini Şii kimliğini üzerinden değil emek meselesi başta olmak üzere bütün Yemen’i ilgilendiren temel meseleler üzerinden kurduğu açıktır. Husiler Yemen’de bir Zeydi imameti kurmak için mücadeleye girişmedi. Temel talepleri Ali Abdullah Salih’in iktidardan devrilmesinin ardından kararlaştırılan anayasal bir uzlaşma hükümetinin derhal kurulması üzerineydi. Başkenti ele geçirmelerinin ardından da sabık cumhurbaşkanına bu yönde bir çağrıda bulunmuşlardı. Bunun da yanında Ensarullah hareketinin Sünnileri dışlamadığı bilinen bir gerçektir. Şu anda dahi gerek Yemen ordusunun içinden gerek de sivil kesimlerden Husileri destekleyen pek çok Sünni olduğu bilinmektedir.

Bütün bunlara rağmen Yemen’de Sünnilerle Şiiler arasında bir mezhep çatışması olduğuna yönelik kampanyaların yürütülmesi ancak kötü niyet ve manipulatif amaçlarla izah edilebilir. Siyasi kavgaların mezhebî perdelerle gizlenmesi, daha da kötüsü mezhebî ayrılıkların siyasi kavgalara alet edilmesi kabul edilemez. Bu yaklaşım bölgemizde akan kanı arttırmaktan başka bir şeye hizmet etmez. Yemen’deki krizin uzlaşıyla çözümü için arabuluculuk yapmak üzere bir araya gelemeyen bölge ülkelerinin 10 tanesinin ülkedeki Husileri geriletmek üzere Yemen’e saldırıda bulunmak için derhal ittifak edebilmesi manidardır.

Bizler burada toplananlar olarak her türlü mezhep asabiyetinden beri olduğumuzu ilan ediyoruz. Yemen’de yaşananların çözümü ülkeye bombalar yağdırmak değildir. Eylemlerinde mezhebi vurgu yapmayan ve uzlaşmaya açık olduklarını ilan eden Husilere karşı 10 ülkenin giriştiği bu zalim saldırıyı kınıyoruz. Sözümüzün ulaştığı herkesi Yemen halkının iç dinamiklerine yapılan ve gidişatı kötüleştirmekten başka işe yaramayacak olan bu hoyrat müdahaleye tepki göstermeye davet ediyoruz.

Bölgemizde tehlikeli bir boyuta ulaşan mezhep savaşlarını engellemenin yolu vahdet ve uzlaşı arayışından geçmektedir. Yemen’deki sorunlar ancak uzlaşı ve diyalogla çözülebilir. Bizler burada toplananlar olarak Yemen’e karşı Suudi Arabistan öncülüğünde düzenlenen emperyalist saldırıları kınıyoruz. Türkiye hükümetini derhal bu şer koalisyonundan desteğini çekmeye çağırıyoruz.

Eğitim İlke-Sen ve Özgür Yazarlar Birliği adına

Eğitim İlke-Sen Ankara İl Temsilcisi Emre Berber