Emek HaberManşet

Bakanlık kağıt işçilerini işsiz bıraktı: Toplayıcıdan kağıt alana 140.000 TL ceza

DİYARBAKIR'DA, ANNE VE BABASININ BOŞANMASINDAN SONRA EĞİTİMİNİN YARIDA KALMASINI İSTEMEYEN 15 YAŞINDAKİ GENÇ, KAĞIT TOPLAYARAK EĞİTİM MASRAFLARINI KARŞILIYOR. (EMİNE ALTAŞ/DİYARBAKIR-İHA)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, işçilerden geri dönüştürülmek üzere kağıt alan firmalara tebligat ve denetim memurları yolladı. Yeni düzenleme ile firmalar, sokakta kağıt toplayan atık kağıt işçilerinden atık alması durumunda 140.000 TL ceza ödeyecek. Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Dinçer Mendillioğlu, “Bu düzenleme geçimini bu yolla sağlayan 500.000’e yakın kağıt işçisinin işsiz kalması anlamına geliyor” dedi.

Türkiye’de halen bir iş kolu olarak görülmeyen kağıt işçiliği, birçok firmanın ve belediyelerin de dahil olduğu geri dönüşüm sektörünün içerisinde önemli bir yer tutuyor. Başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 500.000 kişiye gelir sağlayan kağıt işçileri topladığı kağıtları atık toplama tesislerine satarak ailelerinin geçimini sağlıyor.

Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dün sabah itibariyle başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere uygulamaya koyduğu düzenleme ile birlikte firmaların sokaktaki toplayıcılardan atık almasını yasakladı.

Binlerce kağıt işçisini bir anda işsiz bırakan bu düzenlemeyi ZETE’ye değerlendiren Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Dinçer Mendillioğlu, “İşçileri sisteme entegre etmek adı altında getirilen bu uygulama yalnızca az sayıda işçinin firmalarda çalıştırılması geri kalanının da bir anda işsiz kalması yani sektördeki atık toplama kapasitesinin düşürülmesi anlamına geliyor” dedi.

Firmaların tüm Türkiye’de 1 ayda topladığı kağıdı sokakta kağıt toplayan işçilerin  yalnızca Ankara’da 1 haftada topladığını belirten Mendillioğlu, yasanın gerçekle uyuşmadığını ve konunun ‘kapasiteyle’ alakalı olmadığı söyledi. Mendillioğlu, “Firmalar için mesele kar meselesi, firma günlük topladığı atığı biraz olsun artırdığında daha fazla kar edecek” diyor ve ekliyor: “Böyle bir sistemin altyapısı dahi yok. Bu değişiklik sektördeki kağıt işçilerine karşı firmaların elini güçlendirmekten başka bir şey değil. Üstelik bakanlık bu konuda bizimle görüşmek yerine iki tane firmanın verdiği bilgilerle harekete geçiyor.”

kağıt toplayıcısı“Sokaktan geçinen işçiyi işsiz bırakmak, sadece sokaktaki suçu artırır”

Bakanlığın 2011 yılında çıkarmış olduğu Atık Kontrolü Yönetim Planı’na göre lisanslı firmaların kağıt işçilerinden atık alması yasaklanmıştı. Ancak kağıt işçilerinin geri dönüşüm sektöründeki işlevi oldukça büyük olduğundan lisanslı firmaların topladıkları atık kağıttan çok daha fazlasını toplayabilen işçilere yönelik böyle bir kısıtlama uygulanmamaktaydı. Bakanlığın bu düzenlemeden dönmesi gerektiğini belirten Mendillioğlu, “sokaktan geçinen işçinin elinden işinin alınması sokaktaki suç oranını artırır” diyor. (ZETE)