AçıklamalarımızManşet

Başörtülü öğretmenlere yapılan zorbalığı kınıyoruz

Eğitim İlke-Sen Şanlıurfa’da iki başörtülü öğretmene yapılanları kınarken, sorunun kesin çözümü için sivil inisiyatif alınması çağrısı yaptı

Kılık-kıyafet yönetmelikleriyle başörtülü öğrencilere ve kamu çalışanlarına getirilen yasaklar, maalesef yasakçıların zorbalıklarının mazereti olmayı sürdürüyor.

Şanlıurfa’da bir öğretmen, açıköğretim sınavlarında gözetmenlik yaparken, ‘kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı’ gerekçesiyle sınav salonundan çıkarıldı.

Bu tür durumlarda kamu görevlileri için sadece tutanak tutulabilecek iken, idari sorumluların böylesine pervasızca hareket edebilmeleri maalesef yasak ortamının verdiği cesarettendir. İki gün içinde yaşanan bu üzücü olaylar, başörtüsüne tam bir özgürlük, tüm yasal dayanaklarıyla sağlanamadığı sürece maalesef her gün tekrar edecek.

Yüz binlerce öğrenci, öğretmen, doktor, hemşire, memur, avukat ve diğer çalışanların uğradığı bu hak mağduriyeti bitmemiştir.

Eğitim İlke-Sen, üniversitelerle ve imam-hatip okullarıyla sınırlı bir serbestliği, yasak sorununun çözümsüzlüğe mahkûm edilmesi olarak değerlendirmektedir.

Sorunun sürüncemede bırakılması, hem öğrencileri hem de kamu çalışanlarını mağdur ettiği gibi, başörtüsünün siyasi iktidarın ajandasına bağımlı hale gelmesi gibi doğru bulmadığımız bir sonuç üretmektedir.

Bu sebeple tüm duyarlı çevreleri, başörtüsü yasağına karşı inisiyatif alarak soruna konjonktör gereği değil adalet gereği sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Başörtüsüne özgürlük; hemen şimdi!

Başörtüsüne özgürlük, şart-sınırsız!

Eğitim İlke-Sen

Doğan Özlük

Genel Başkan