AçıklamalarımızManşet

Okullara Kesilen Cezaları Bakanlık Ödesin

Sakarya’da 80 okula temizlik hizmetlerini kayıt dışı eleman çalıştırarak sağladıkları için para cezası kesildi. Bunun sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır, cezayı da bakanlık ödesin!

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

Sakarya’da 80 okula temizlik işlerini yaptırmak için kayıt dışı eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle 25 bin lira ile 70 bin lira arasında değişen para cezaları kesilmiştir.

Hiç kimsenin güvencesiz ve emeğinin karşılığı tam olarak verilmeden çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz; fakat iyi bilinmelidir ki; bu yanlışın sorumlusu ne okul yönetimleri ne de okul aile birlikleridir.

Birinci dereceden sorumlu, 10 yıldır okullara temizlik hizmetleri için kadro vermeyen AK Parti Hükümetleri’dir; bu sorunu çözmek için görevini layıkıyla yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu durumda Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bakanlıktan ödenek istemeli ve bu cezayı ödemelidir. Çünkü okul yönetimlerinin ve okul aile birliklerinin böyle bir bütçesi kesinlikle yoktur ve şayet yasal baskı oluşturulursa, okullar çözüm için yine velilerden bağış toplanmaya çalışılacaktır.

Soruyoruz, siyasi iradenin yönetim hatasının cezasını neden vergisini ödeyen halk çeksin?

Son yıllarda sık sık Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bütçenin arttığı gündeme getirilmektedir. Bütçenin artması kadar önemli olan bir husus da bu bütçenin nasıl değerlendirildiğidir.

Sınıfların düzenli temizlenemediği, tuvaletlerinin hijyenik tutulamadığı, eski tahtalarının değiştirilemediği, fotokopi makinelerinin bakımın yaptırılamadığı bir gerçeklik karşısında, her öğrenciye tablet bilgisayar dağıtmaya kalkışmanın sanal bir gelişme kalacağı açık değil midir?

Herkes çok iyi biliyor ki; okul yönetimleri, veliler ve öğretmenler; Milli Eğitim Bakanlığı’nın eksiklerini kapatmak için yoğun bir çaba harcamasa, acaba eğitim-öğretim hizmetleri aksamadan bir gün dahi sağlamak mümkün değildir. Şimdi böyle bir vasatta, her defasında suçlunun tavanda değil de tabanda aranıp bulunması apaçık bir haksızlıktır.

Eğitim İlke-Sen olarak, eğitimin zorunlu tutulduğu bir sistemde, velilerden her ne adına olursa olsun para alınmasına karşıyız. Hemen her şeyden vergi alındığı bir ekonomi düzeninde, devlet halka karşı temel sorumluluklarını ücretsiz yerine getirmek zorundadır. Bunu yapmayan devletin, faturayı yine halka kesmesini kınıyor, okullara kesilen bu cezaların Milli Eğitim Bakanlığı’nın ödenek göndermesiyle ödenmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

EĞİTİM İLKE-SEN

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası