MEB Haber

80 Okula Para Cezası

Sakarya’da 80 okula temizlik hizmetlerini sigortasız eleman çalıştırdığı için  25 bin ila 70 bin lira arasında para cezası kesildi

Kadrolu hizmetli bulunmaması ve ödenek yetersizliği sebebiyle dışarıdan sigortasız temizlik elemanı çalıştıran okullar, büyük cezalarla karşı karşıya kalıyor. Sigortasız eleman çalıştıran okullara 25 bin ila 70 bin lira arasında para cezası kesiliyor.

Türkiye’de okullara son 10 yıldır temizlik işini yapacak müstahdem atanmaması büyük sıkıntıya yol açıyor.

Daha önce okullara her 5 derslik için bir hademe görev yaparken normal büyüklükteki bir okulda en az 7 kadrolu hizmetli bulunuyordu. Eski çalışanların bir bir emekli olması ve yeni atama yapılmaması sebebiyle bu gün neredeyse okullarda kadrolu hademe kalmadı.

Zorunlu bağışın yasaklanması sebebiyle kıt ödeneğe sahip okul yönetimleri kayıt dışı eleman çalıştırarak temizlik işini çözmeye çalışıyor. Temizlik işleri için genellikle okulun bulunduğu mahalledeki işsiz kişiler alınıyor. Ancak, Alo 170 hattına yapılan ihbar ve diğer şikayetler neticesinde okul aile birlikleri sigortasız eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle SGK’nın kestiği yüklü para cezalarıyla karşı karşıya kalıyor.

Sakarya’da şimdiye kadar 80 okula kayıt dışı eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle 25 bin lira ile 70 bin lira arasında para cezası kesildi.

Kaynak: Sakarya Rehberim