MEB Haber

Öğretmen ihtiyacı ve kadrolu öğretmenlere verilen mesaj

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim kurumlarında toplam 128 bin 190 öğretmen ihtiyacı bulunuyormuş

Meclis’te bir soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı, “ 2012-2013 eğitim öğretim yılı birinci yarıyılında ülke genelinde il milli eğitim müdürlüklerince değişik branşlarda, ağırlıkla seçmeli dersler olmak üzere ders ücreti karşılığında 53 bin 172 görevlendirme yapılmıştır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı, MEBBİS Norm Modülü verilerine göre bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında toplam 128 bin 190 öğretmen ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Eğitim İlke-Sen olarak aynı işi yapan insanların ders ücreti esasıyla çalıştırılmasının büyük bir emek sömürüsü olduğunu düşünüyoruz.

Neden bunca açığa rağmen atama yapılmadığını ise sorgulamak gerekiyor.

KADROLU ÖĞRETMENLERE ÜSTÜ ÖRTÜK BASKI!

İhtiyaca göre atama yapılmamasını ve kadro tahsis edilmemesini ise kadrolu öğretmenlere yönelik bir baskı politikasının sonucu olarak değerlendiriyoruz.

Çünkü böyle bir politikayla, mevcut kamu çalışanları mevcut “işsizlik” ile tehdit edilmekte, “kadro güvencesinden mahrum bırakılmasının olumsuzlukları” ile korkutulmak ve böylece çalışma şartları ve sosyal hakları kötüleşirken dahi direnç göstermemesi istenmektedir.

Eğitim İlke-Sen olarak herkes için emeğinin hakkını aldığı, sosyal güvencelerinin sağlandığı bir sistemin daha insani olduğunu savunuyoruz.