Eğitim Haber

Avcı: Serbest kıyafet konusunu tekrar düşüneceğiz

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer döneminde getirilen “serbest kıyafet” uygulaması ile tartışmalar sürüyor.  Yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da konuyu yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Muğla’da bir ilkokul öğrencisinin Bakan Avcı’ya, kendi okullarında serbest kıyafet uygulamasının başlamadığını belirtmesi üzerine Avcı, öğrenci velisiyle de görüştü.

Asgari ücretli veli ise Bakan Avcı’ya “Öğrenciler genellikle serbest kıyafetli olmak istiyor. Ama bazı aileler çocuklarına kıyafet alamıyor” dedi. Avcı da bunun üzerine “Aileler için bu serbest kıyafet konusu ciddi bir masraf kapısı açıyor. O nedenle biz bu konuyu tekrar düşüneceğiz. Bununla ilgili bir kamuoyu araştırması da yapıyoruz” dedi.

Ömer Dinçer’in getirdiği kıyafet yönetmeliği, başörtüsüne karşı yasakçılığı sürdürmesinin dışında tepeden inme şekilde değiştirilmesiyle de eleştirilmişti. Uygulamada ise karmaşa sürüyor. 

Öğrencileri tek tipleştirmeye dönük bir devlet politikası sonucu başlayan kıyafet dayatmaları, bugün yeni sorunlarla birlikte derinleşmiş vaziyette. Devlet baskısına moda piyasanın tektipleştiriciliğinin eklendiği ise maalesef bu derinlikte tartışmaya pek dahil edilmedi.

Bu konuda makul ve esnek bir uygulamaya gidilebileceği,  kararın velilere bırakılmasının ise tercih edilebilir bir seçenek olduğu değerlendirilebilir.