AçıklamalarımızManşet

Binlerce Öğretmenin Spekülatif Gerekçelerle Topluca Cezalandırılması Kabul Edilemez!

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ ile bağlantılı oldukları iddiasıyla on binlerce kamu çalışanı açığa alınmış, bunların bir kısmı tutuklu ya da tutuksuz yargılanırken çoğu öğretmen olmak üzere yine on binlercesi meslekten ihraç edilmiş, bu soruşturma ve ihraçlarda çok sayıda hukuksuzluk olduğu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “at izinin it izine karıştığı” şeklindeki beyanı olmak üzere çeşitli tepki ve itirazlarla dile getirilmişti.

FETÖ soruşturmaları çerçevesinde ihraçlar sürerken Başbakan tarafından gündeme getirilen 14 bin öğretmenin de PKK ile bağlantılı olduğu iddiası sonucu 12 bine yakın öğretmen açığa alınmıştır.

Devletin en üst makamlarınca bile kabul edilen adil olmayan, kaotik soruşturma süreçlerine muhatap oldukları gerçeği ortada iken on binlerce kamu emekçisinin peşi sıra açığa alınması toplumsal güven duygusunu hızla aşındırmakta, korku iklimini egemen kılarak huzursuzluğu yaygınlaştırmaktadır.

Kürt sorununun bölgesel gelişmelerle birlikte derinleştiği bir vasatta yaşanan bu açığa almaların telafisi imkânsız tahribatlar yaratacağı açıktır. Bütün öğretmenler kamu çalışanı olarak zaten doğrudan devlet aygıtının içinde ve sürekli kontrolündedir. Bu şekildeki toplu ihraçlar kaçınılmaz olarak öğrencilerden velilere, çalışanlardan onların çevrelerine, oradan bütün toplumsallığa uzanan bir dairede paniğe ve toplumsal travmalara sebebiyet vermekte, türlü çeşit adaletsizliklere yol açmaktadır. Suç ve suçluyu son derece kritik “terör” ilişiği üzerinden tanımlayarak spekülatif gerekçelerle hareket eden bir cezalandırma mantığı kabul edilemez.

Özellikle Kürt sorununda duyarlı olan, bu konularda kendi zaviyelerinden kanaatlerini çeşitli vesilelerle kamuoyu ile paylaşan kişi ya da kurumların doğrudan terör ithamı ile muhtemel linçlerin önüne atılarak karşılanması, gelecek adına güven ve umutları yok edecek, sosyal ve siyasal problemlerde çözümsüzlüğü dayatacak bir mahiyet arz edecektir.

Eğitim İlke-Sen olarak adalet duygusunu aşındıracak, toplu cezalandırma ile somut isnatlar olmaksızın işleyecek ve yeni sosyal yarılmalara sebebiyet verecek bu adımları kabul etmediğimizi beyan ediyoruz.

Şüphesiz ki Allah sevdiklerimiz ya da sevmediklerimiz, her kime karşı olursa olsun her şartta adaleti emreder; kötülükten, zulümden sakındırır.

EĞİTİM İLKE-SEN YÖNETİM KURULU