AçıklamalarımızManşet

Haksız ve Hukuksuzca Kamudan İhraç Edilen Fatma Ünsal ve Halil Toprak Görevlerine İade Edilmelidir!

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar neticesinde yayımlanan KHK ile Muş Alparslan Üniversitesi öğretim görevlisi Fatma ÜNSAL ile İstanbul-Eyüp’te öğretmenlik yapan Halil TOPRAK, darbe girişiminde bulunan ve onlarla bağlantılı yapılarla hiçbir ilgileri olmadığı halde haksız ve hukuksuzca kamu görevlerinden ihraç edilmişlerdir.

Siyasi düşünce ve kimlikleri herkes tarafından bilinen her iki arkadaşımız da EĞİTİM İLKE-SEN üyesidir.

EĞİTİM İLKE-SEN, İslamcı, anti-emperyalist ve anti-kapitalist çizgide sosyal mücadele vermekte olan bağımsız bir sendikadır. Eylem ve faaliyetlerini son derece açık ve etkin bir şekilde kamuoyunun önünde yapmaktadır.

Son KHK ile kamu görevlerinden ihraç edilen üyelerimiz Halil TOPRAK’tan herhangi bir savunma bile istenmemişken Fatma ÜNSAL hakkında ise tek soruluk göstermelik bir soruşturma yürütülmüştür.

Kesin bir şekilde ve altını çizerek ifade ediyoruz ki bu ihraçlar açık bir yargısız infazdır.

Bu yargısız infazları yapan KHK derhal iptal edilmeli ve arkadaşlarımız, haksız bir şekilde ihraç edilen diğer başka kamu çalışanları ile birlikte görevlerine iade edilmelidir.

Adaleti gözeten herkes darbe ve darbecilerle hesaplaşmanın bu şekilde olmayacağına inanmakta ve son dönemde yaşanan haksızlıklara tepki göstermektedir. Bir an önce bu haksızlıklar giderilmeli ve toplumu travmatik bir boyuta evirecek süreç sonlandırılmalıdır.

Kamu emekçilerini sorgusuz sualsiz işlerinden eden ve sistem içindeki hesaplaşmaların faturasını onlara kesen bir anlayış adaletle bağdaşmaz. Buna yol açan KHK ya iptal edilmeli ya da suçsuz insanlar kılı kırk yaran bir titizlikle tespit edilerek görevlerine iade edilmelidir.

Herkesin bir çuvala doldurularak toplumsal korku ve baskı yaygınlaştırılmak isteniyorsa bunun adı açık bir zulüm olur.

Âlemlerin Rabbi olan Allah ise zulmü onaylamaz, adaleti emreder; kötülükten sakındırır. İnsanları kendi hesapsız arzularına göre rızıkla terbiye etmeye çalışanlar öncelikle hesap gününü akıllarına getirmelidir.

Bu vesileyle haksız yere kamudaki işlerinden ihraç edilen arkadaşlarımızın bir an önce işlerine iade edilmelerini istiyor ve haksızlıklar giderilinceye kadar adalet mücadelemizi sürdüreceğimizi beyan ediyoruz.

                                                                                                                                                           Ahmet ÖRS

                                                                                                                                       Eğitim İlke-Sen Genel Başkanı