EylemlerimizManşet

NATO’dan çıkılsın, üsler kapatılsın!

Eğitim İlke-Sen, Ortadoğu ve bütün dünyadaki katliamların asıl faili olan emperyalizmi, ABD’yi protesto etti.

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, Özgür Yazarlar Birliği ve Tasfiye Dergisi birlikte bir eylem düzenleyerek Mısır’daki darbe sürecinin ve darbecilerin gerçekleştirdiği katliamların; bunun yanı sıra Ortadoğu ve bütün dünyadaki katliamların asıl faili olan emperyalizmi, ABD’yi protesto etti.

Tokat’ta Yeraltı Çarşısı üzerinde düzenlenen eylemde ortak basın açıklamasını İlyas Çetin okudu. Çetin, açıklamasında “Mısır’da darbe yönetimi, başta Adeviyye olmak üzere meydanlarda direnen Mısır halkını katliamla yıldırmak, direnişi yok etmek istiyor. Mısır’da gerçekleştirilen darbe ve peşinden gelen katliamlar ile kanlı bir süreçten geçen Ortadoğu, unutmamamız gereken bir gerçeği bize bir kez daha hatırlatıyor: Mısır’da halkı katleden, bütün Ortadoğu’da, Asya’da, Afrika’da her gün insanları katleden; halkları birbirine düşüren, kana, ateşe ve düşmanlığa boğan asıl fail, asıl katil emperyalizmdir.” dedi.

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

MISIR’DA KATLİAM SÜRÜYOR! ASIL KATİL EMPERYALİZMDİR!

Değerli Arkadaşlar,

Mısır’da darbe yönetimi, başta Adeviyye olmak üzere meydanlarda direnen Mısır halkını katliamla yıldırmak, direnişi yok etmek istiyor.

Mısır’da gerçekleştirilen darbe ve peşinden gelen katliamlar ile kanlı bir süreçten geçen Ortadoğu, unutmamamız gereken bir gerçeği bize bir kez daha hatırlatıyor:

Mısır’da halkı katleden, bütün Ortadoğu’da, Asya’da, Afrika’da her gün insanları katleden; halkları birbirine düşüren, kana, ateşe ve düşmanlığa boğan asıl fail, asıl katil emperyalizmdir.

Unutmayalım, unutturmayalım; tetikçilerin, işbirlikçilerin arkasında gözden kaybolmasına izin vermeyelim.

Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Afganistan’da, Rojava’da, Mısır’da ve Türkiye’de ve dünyanın başka birçok yerinde halkların canını yakan, insanların kanlarını akıtan asıl faili herkese gösterelim ve ona karşı mücadele edelim.

Arkadaşlar,

Küresel kapitalizm, yağma ve sömürü politikalarını sürdürebilmek için dünyayı ateşe vermekten dün çekinmedi, bugün de çekinmiyor, yarın da çekinmeyecek!

Emperyalistler ülkeleri dizayn etmek için her türlü yöntemi uygular. Yerine göre demokratik usullerle, yerine göre darbelerle sömürüyü derinleştirmekten kaçınmazlar.

Bugün Mısır’da yaşananlar bizim de tecrübe ettiğimiz 28 Şubat darbe sürecinin bir benzeridir.

Emperyalizmin şefi katil ve zalim Amerika Türkiye’de gerçekleştirdiği 28 Şubat müdahalesiyle nasıl piyasaya uyumlu bir siyaset dizayn ettiyse şimdi de Mısır’da aynısını yapmak, herhangi bir sürprizle karşılaşmamak istiyor.

Siyasetin, muhalif hareketlerin kendi istediği ılımlı koşullarda oluşması için halkları katlettiriyor, iç savaşları derinleştiriyor, doğrudan ya da işbirlikçileri vasıtasıyla kontrolü elinde tutmak istiyor.

Dostlar,

Bütün bu şeytani planları örgütleyen ABD emperyalizminin oyunlarını bozmak bize düşüyor. İşbirlikçi cuntalar bugün kullanılır, yarın çöpe atılır. Pinochet’ler, Evren’ler, Saddam’lar ve dünyadaki daha birçok benzerleri bunun açık örnekleridir. Ilımlı iktidarlar kullanılır, çöpe atılır. Ancak iyi tahlil edilip sağlam bir direniş geliştirilmedikçe emperyalizm gerçeği öylece orada, karşımızda durmaya devam eder.

O halde piyonları, işbirlikçileri aşan bir bakışla emperyalizme odaklanmak durumundayız.

Bugün Ortadoğu bir yangın yerine dönmüş durumda. Suriye’de harlanan iç savaş şehirleri yıkıyor, çocuklarımızı yakıp kavuruyor, insanları yurtlarından uzaklaştırıyor. Nerdeyse ölecek insanın kalmadığı Irak’ta sadece Temmuz ayında 1000’den fazla insan katledildi. NATO’nun Afganistan’da bombalamadığı köy kalmadı. Lübnan hızla iç savaşın içine çekiliyor. Mısır’da cunta, katliamlarla halkı sindirmeye çalışıyor.

Dünyanın ve memleketimizin dört bir yanında seslerini yükselten; katillere, zalimlere lanet eden duyarlı insanlar olarak eğer somut hedeflere yoğunlaşmazsak emperyalizmi geriletemez, dolayısıyla katliamlara bir son veremeyiz.

 

Bizim çağrımız şudur:

Halkları bölüp parçalamak, memleketlerimizi sömürmek için coğrafyalarımıza çöreklenmiş emperyalizmin kollarını, bacaklarını keselim, vücudunu parçalayalım!

Ülkemizde konuşlanmış zalim ve katil Amerikan üslerini kovalım!

İncirlik Amerikan üssünü söküp atalım!

Malatya’daki NATO füze kalkanını sökelim!

NATO İzmir Kara Karargâhını kaldıralım!

Patriotları çöpe atalım!

Emperyalistlerin bölgedeki operasyon ve planlarını boşa çıkarmak istiyorsak emperyalist üsleri hedeflemek zorundayız!

Buradan hükümete ve başbakana sesleniyoruz!

Irak için 1 Mart tezkere sürecini, ABD askerlerine verdiğiniz desteği; Malatya füze kalkanını memleketin bağrına nasıl yerleştirdiğinizi; ülkemizi NATO toprağı ilan edişinizi, Libya işgalinde emperyalist Batıya, NATO’ya nasıl destek verdiğinizi; İran ambargolarınızı; Suriye’deki yıkıcı politikanızı unutmadık. Bugün Mısır için ağladığınızı görüyoruz. Eğer bu tavrınızda, Batının ikiyüzlülüğünde dem vurmakta samimiyseniz gelin emperyalist üsleri sökün! Kapitalizmin jandarması NATO’dan çıkın! Mısır’daki cuntayı destekleyen ABD ile kurduğunuz askeri ittifakları iptal edin! ABD kuklası ve cuntanın finansörü Suud’la ve Katar’la Suriye’deki işbirliğinizi kesin! Ülkeyi küresel sermayenin yağma ve talanından çıkarın! İşte o zaman barış ve kardeşlikten, özgürlük ve adaletten bahsedebilirsiniz!

Arkadaşlar!

Adeviyye meydanına selam gönderirken kendi direniş alanlarımızı ihmal edersek ancak kendimizi kandırmış oluruz.

Kendini emperyalistlere teslim etmiş bir ülkenin halkı başka halkları özgürleştiremez!

Önce kendi prangalarımızdan kurtulalım, kendi zincirlerimizi kıralım!

Emperyalistleri ülkemizden kovalım, işbirlikçi politikalara geçit vermeyelim!

Aksi taktirde gözyaşı ve kana boğulmaya devam ederiz!

NATO’DAN ÇIKILSIN!

AMERİKAN ÜSLERİ KAPATILSIN!

MALATYA FÜZE KALKANI, PATRİOTLAR SÖKÜLSÜN!

İZMİR KARA KARARGÂHI DAĞITILSIN!

İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN!

TOKAD & EĞİTİM İLKE-SEN & ÖZGÜR YAZARLAR BİRLİĞİ & TASFİYE DERGİSİ