ManşetMesajlarımız

Reyhanlı saldırısını kınıyoruz

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yapılan bombalı saldırılar sonucunda 43 insan hayatını kaybetmiştir. Onlarca insan ise yaralanmış, Reyhanlı halkı büyük bir panik yaşamıştır.

Eğitim İlke-Sen olarak saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralananlara ise şifa diliyoruz.

Suriye’deki krizin derinleştiği ve bölgesel gelişmelerin kaygı uyandırdığı bir vasatta gerçekleşen bu saldırının, insan hayatı üzerinden yürütülmek istenen iktidar mücadelesinin bir parçası olmasını açık bir dille kınıyoruz.

Bu patlama vesilesiyle sürecin mağduriyetini yaşayan, can güvenliği için yerini yurdunu terk etmek zorunda bırakılmış insanlara dönük nefreti ve şiddeti de kesinlikle tasvip etmiyoruz.

Bu saldırı, iki seneyi aşkın bir süredir Suriye’de yanan yangının neden acil ve doğru bir şekilde söndürülmesi gerektiğini ortaya koyar mahiyettedir. On binlerce insanın hayatını kaybettiği, yüz binlerce insanın sığınmacı konumuna düşürüldüğü ve şehirlerin harap olduğu bu yangına körükle gitmek, yaşanan acıları sürdürmekten ve bölgeye doğru genişletmekten başka bir sonuç vermemiştir.

Temennimiz, bu ateşin tüm bölgemizi yangın yerine çevirmeden, bir an önce son bulmasıdır. Yaşanan zulümlerin ve acıların bitmesidir. Bölge halklarını etnik ya da mezhebi ayrılıklar üzerinden birbirine düşürmeye çalışanların sinsi tuzaklarının sonuçsuz kalmasıdır. Bölgemizin yerel ve küresel istikbar rejimlerinden arındırılarak, bir esenlik havzasına dönüşmesidir.

EĞİTİM İLKE-SEN