AçıklamalarımızManşet

Serzeniş değil çözüm bekliyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte öğretmen atamaları ve özür grubu yer değiştirme talepleriyle ilgili olarak konuşarak; “Bugünlerde şubat ataması ve özür talepleri üzerinden yürütülen çalışmanın aslında AK Parti’ye ve Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelik bir muhalefet çabası olduğunu görüyorum. Bazı sendikalar ve bazı partiler bu çabaların arka planınında birtakım teşvikler ve tahrikler yapıyor. İyi niyetli ve masum adayları yanlış yönlendiriyor. Ben gerçekten iyi niyetli atama bekleyen ve özür ataması için bekleyen öğretmenlerimize bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu tür bir açıklamayla Sayın Dinçer neyi amaçlamaktadır; gerçekten anlaşılamamaktadır. Böyle bir suizanla, acaba doğal bir hak arama mücadelesinin önüne geçmeyi mi düşünmektedir? Bakanlık, niyet okuma makamı mıdır? Elinde bir niyet-ölçer mi bulunmaktadır? Velev ki bu çalışmalar, bir muhalefet çabası olsun, ne çıkar? Muhalefet etmek suç mudur? Şayet bu konuda bir mağduriyet varsa ve buna yönelik çözüm talebi seslendiriliyorsa, serzeniş etmek yerine çözüm üretmek gerekmez mi?

Sayın Dinçer, aynı demecinde Özür grubu tayinleri ve öğretmen atamalarıyla ilgili olarak da ”Biz daha önceden kanun hükmünde kararname çıkardık. Atamaların yılda bir defa, yer değiştirmelerin de yine yaz aylarında, eğitimin olmadığı tatil dönemlerinde yapılacağını belirten bir düzenleme yaptık” demiştir.

İlk olarak sorgulanması gereken neden konuyla ilgili bir kanun çıkarmak yerine kanun hükmünde kararname çıkarıldığıdır. Bu şekilde doğrudan, tepeden inme bir karar alınırken hangi istişare, kiminle gerçekleştirilmiştir? İnsanları bir yıl boyunca ailelerinden, çocuklarından ayrı bırakmanın savunulacak hangi tarafı vardır? Şayet öğrencilerin durumu düşünülüyorsa, burada sendikalar size birçok çözüm yolu sunabilir, farkındasınız değil mi?

Eğitim İlke-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e, önümüzde çözüm bekleyen önemli sorunlar bulunduğunu ve mesaisini sendikaların niyetleriyle değil talepleriyle ilgilenmeye harcamasının daha yararlı olacağını hatırlatmak isteriz.

Eğitim İlke-Sen

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası