AçıklamalarımızManşet

Tek sorumlu müstefi hukuk müşaviri mi?

Başörtüsü yasağının kesin bir çözüme kavuşturulmaması, konuyla ilgili her yeni gelişmede yeni bir sorunu beraberinde getirmektedir.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta içinde Danıştay 12 Dairesi, başörtülü bir öğretmen hakkında verilen ihraç kararını bozmuştu.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta içinde Danıştay 12 Dairesi, başörtülü bir öğretmen hakkında verilen ihraç kararını bozmuştu. Söz konusu kararda, 2001 yılında başörtülü derse giren bir öğretmen hakkında açılan soruşturmada “İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak” maddesine dayanarak MEB tarafından 28 Şubat döneminin ruhuna uygun olarak ihraç kararı alınmıştı.

Kararın açıklanmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nin bu karara itiraz ettiği haberi de alınmıştı.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı’na Eğitim İlke-Sen adına yapılan kişisel bir başvuruyla, bu kararın nesine, hangi gerekçeyle itiraz edildiğini sormuştuk. Fakat konuyla ilgili cevap gelmeden önce, itirazı yapan müşavirin istifasını vererek, emekliliğe ayrıldığı bilgisi gündeme yansıdı. Akabinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın da kararla ilgili itirazını geri çektiğini öğrendik.

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nin kararın ardından, davadan vazgeçme yetkisini neden kullanmadığı ciddi bir soru işaretidir.

Geri çekilen itiraz, silsile yoluyla bakan onayı alınarak yapıldıysa, bu süreçteki tüm sorumluluğun sadece istifa ederek emekliliğini isteyen bir müşavire kalamayacağı açıktır. Hangi makamda, hangi yetkililer bu süreçte sorumluluk sahibidir?

Konuyu ilk andan beri takip eden Eğitim İlke-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan itiraz hakkında kamuoyuna dürüst ve net bir açıklama yapmasını beklemektedir.

Son olarak, madem bakanlık, Danıştay’ın kararını haklı bularak, itirazını geri çekmiştir; o halde söz konusu yasakçı yönetmeliği de geri çekecek midir?

EĞİTİM İLKE-SEN

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası

One thought on “Tek sorumlu müstefi hukuk müşaviri mi?

  • Milli Eğitim Baskanı Nabi Avcı’yı ve şahsında Müslümanları oyalayan iktidar zihniyetinin son tangosu olan başörtüsü zulmü oyununu şiddetle kınıyorum ve yazıklar olsun aldığınız oylara diyorum. Danıştay 12. Dairesi’nin ” başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceğine ” dair kararına itiraz yazan Nabi Avcı, hangi yüzle Müslümanların karşısına çıkıp sizin meselelerinizle ilgilendim diyecek. Kandırıldığımız yeter, fecr-i kaziplerden bıktık artık. Allah’ın da bir hesabı mutlaka vardır…

Yorumlar kapatıldı.