Eğitim Haber

Veliler Taşımalı Eğitime Karşı Eylemde

İzmir’in Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi’ndeki Evrenpaşa Ortaokulu velileri, öğrencilerin başka okullara gönderilmesine karşı eylem yaptı

Onur Mahallesi’nde bulunan Evrenpaşa Ortaokulu velileri, okulun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle alınan yıkım kararının kendilerine okulların açılmasına üç gün kala bildirilmesine ve öğrencilerin 2-3 km uzaklıktaki çevre okullara gönderilmesine karşı okul bahçesinde eylem yaptı.

Evrenpaşa Ortaokulu’ndaki 1600 öğrencinin 2-3 km uzaklıktaki çevre okullara taşınmasına tepki gösteren veliler, servis ücretlerini karşılayamayacaklarını ifade ettiler. Veliler, okulun yıkım kararının kendilerine eğitim yılının başında verilmediğini öğrenci kayıtlarının alınmaya devam ettiğini belirterek yarıyıl tatilinin bitmesine üç gün kala okulun eğitime kapatılmasına isyan ettiler.

Veliler, öğrencilerin gönderileceği okulların fiziki koşullarının çok daha kötü durumda olduğunu ifade ederek ‘Çocuklarımızı göndermek istedikleri okulların durumu çok daha kötü, ben çocuğumu oraya nasıl göndereyim’ dediler. Bazı veliler ise bu yıkım kararının okul arsasıyla ilgili olduğunu, bölgenin imara ve katlı binalara açıldığı için okul arsasının rant alanına dönüşeceğini belirtti.

Okul bahçesinde bir araya gelen veliler, okul müdürü Mehmet Lütfü Tekdemir ile görüşmek istediler. Tekdemir, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüğünü ve öğrencilere servis sağlanacağını ifade etti.

Kaynak: Sendika.org