AçıklamalarımızManşet

28 Şubat’ın İkna Odaları Kaldırılmalı!

28 Şubat 1997 tarihinde alınan MGK kararlarıyla üzerindeki örtünün kaldırıldığı topyekûn bir mücadelenin üzerinden 17 yıl geçti. Devletin paramiliter yapılarıyla, istihbarat operasyonlarıyla, medya manşetleriyle, sivil görünümlü kurşun askerleriyle, brifingli yargıç ve rektörleriyle yürüttüğü bu mücadele, bugün yıldönümünde yeniden hatırlanıyor. Lakin o güne dair yapılan hatırlatmalar, egemenlerin o süreçte düşman gördüğü İslami kamuoyuna yaptıklarından ibaret kalıyor. Haliyle bu tarih, gün geçtikçe kazanılmış bir mücadelenin değil mücadelesi verilememiş bir yenilginin tarihi olarak hatırlanıyor.

Halen üzerinde yeterince düşünülmemiş, önü arkası hakkıyla tartışılmamış bir süreçten bahsettiğimiz unutulmasın. 17 yıl sonra, 28 Şubat çerçevesinde yazılan yazılar, yapılan konuşmalar, panel ve konferans gibi etkinlikler daha çok sürecin muhataplara yaşattığı acılara odaklanıyor, buna karşı yapılanların nedenleri ve sonuçları üzerine ciddi tahliller yapılmıyorsa, ders almadığımız tarihin tekerrür etme ihtimali yükseliyor demektir.

28 Şubat’ta yaşananlar hâlâ siyasal, sosyolojik, iktisadi ve kültürel analizlere muhtaçtır. Dönemin farklı açılardan okumaları yapılması önemli bir ihtiyaçtır. Bu sebeple 28 Şubat, bugünün siyasal kavgalarına malzeme yapılmak için değil, geçmişten bugüne dair doğru ve üzerinde etraflıca düşünülmüş dersler çıkarmak için hatırlanmalıdır.

Eğitim İlke-Sen olarak bizim hatırlatacağımız gerçek ise bir utanç vesilesi olarak akılda kalacaktır.

Yıl 2014. Başörtüsü yasağı hâlâ devam etmektedir. Birçok ortaokul ve lisede, inandıkları gibi yaşamak ve öğrenim görmek isteyen öğrenciler başlarını açmaya zorlanmakta, derslere alınmamakta, okul yönetimleri ve maalesef yer yer artık kendileri için yasak kalkan başörtülü öğretmenleri tarafından ‘ikna edilmeye’ çalışılmaktadır. İkna olmayanlar disiplin kurullarına sevk edilmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valilikler ise kendilerine bu konuda gelen şikâyetleri sümenaltı etmeye, geçiştirmeye ve böylece günü kurtarmaya çalışmaktadır.

28 Şubat 2014 yılı itibariyle hâlâ başörtüsü yasağının kaldırılması gerektiğini söylüyorsak, 28 Şubat sürecinden doğru bir ders çıkarmadığımız açık demektir. Şüphesiz tartışmanın başka boyutları da olacaktır, fakat bu madde masada iken diğer maddelere sıra gelmemektedir.

Eğitim İlke-Sen olarak 28 Şubat sürecini unutmayacağımızı ifade ediyoruz. Ayrıca on binlerce kamu çalışanını mağdur eden, hakkını gasp eden o günün aktörlerinin çoğunun bugün hâlâ aynı düzenin dişlileri olarak görev başında olduğunun da unutulmamasını istiyoruz.

Görevlerine dönen mağdurların ise aradan geçen zamandaki hak kayıplarının mutlaka tazmin edilmesi gerektiğini özellikle vurguluyoruz.

Hesaplaşılmamış her darbe, ders alınmamış her darbe süreci, bir yenisine zemin hazırlamış demektir. İşte bu sebeple 28 Şubat için gönül rahatlığıyla “bir daha asla” cümlesini kuramıyoruz. Öyle bir süreç tekrar eder mi, zaman gösterecek. Ama o gün biz yine adalet ve özgürlük mücadelesinde, kimliğimizle, ilke ve değerlerimizle var olacağız.

EĞİTİM İLKE-SEN