Sosyal Adalet

Asgari ücret milyonları yine açlığa mahkum etti

Asgari ücret tespit komisyonunun yaklaşık bir aylık çalışması sonucu belirlenen asgari ücret, hükümetin öngördüğü gibi yine açlık sınırının altında kaldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretin yılın ilk yarısında yüzde 4.1 artışla 774 liraya, ikinci altı aylık dönemde de yüzde 4.4 artışla 804 lira olduğunu açıkladı.

BAKAN YÜZDE 8.81 DEDİ ANCAK GERÇEK ORAN 6.5

Bakan Çelik, toplam artışı yüzde 8.81 olarak ilan etse de, yılın ilk yarısındaki artışın yalnızca dört ay geçerli olması nedeniyle, yıllık bazda artış yüzde 6.5 düzeyinde kaldı. Asgari ücret komisyonunu oluşturan taraflardan hükümet 2013 yılı için, ilt altı ay yüzde 3 ve ikinci altı ay 3 olmak üzere, asgari ücrette yıllık bazda yüzde 4.5 artış öngörüyordu.

HÜKÜMETİN DEDİĞİ OLDU

Buna karşılık işveren tarafı da, ilk altı ay yüzde 3 ve ikinci altı ay lüzde 2.3 olmak üzere, asgari ücrette yıllık bazda yüzde 4’lük bir artış yapılmasını istiyordu. Komisyonda çalışanları temsil eden, Türkiye’nin en büyük konfederasyonu Türk-İş ise, halen 739 lira olan net asgari ücretin öncelikle 1025 liraya çıkarılmasını talep ediyordu.

SENDİKALAR ‘EN AZINDAN AÇLIK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILSIN’ DEMİŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)komisyonu sunduğu raporda, yetişkin bir işçinin geçinmesi için gerekli asgari gelirin hafif sektörler için 860 lira, orta sektörler için 918 lira ve ağır sektörler için 1025 lira olarak belirtmişti.

Sendikalar, asgari ücretin sektörlere yada bölgelere göre farklılaştırılmasının kabul edilmeyeceğini, böyle bir adıma karşı, genel grev seçeneği de dahil karşı çıkılacağını belirtiyor.

EmekDünyası.Net

One thought on “Asgari ücret milyonları yine açlığa mahkum etti

  • ASGARİ ÜCRETİ TESBİT EDEN ZEVATA SESLENİYORUM. AÇIKLADIĞINIZ BU ÜCRETLE ÜÇ AY GEÇİNİN ÖYLE ÇIKIN HALKIN ARASINA DA BİR BAKALIM…NASIL OLUYORMUŞŞŞŞ

Yorumlar kapatıldı.