ManşetSosyal Adalet

Asgari Ücret meselesi bizi neden ilgilendiriyor?

Türkiye’deki ekonomik büyüme, sadece belirli bir sınıfın kâr oranlarının ve sermayelerinin büyümesi anlamına gelirken, tüketim odaklı ekonominin yarattığı sorunlar da devam ediyor. Diğer taraftan çalışanların büyük çoğunluğu insanlık dışı bir ücrete mahkum edilerek, adeta resmi köleler haline getiriliyor.

Asgari ücret, sorunun en görünen yüzü. Gelecek yılın mali programına bakında sorunun aynen devam edeceği anlaşılıyor.  Buna göre halen net 739.79 TL olan asgari ücret 2013’te yüzde 3 artacak.

Türkiye’de bütçenin ve ekonominin ağır yükünü, çok büyük oranda dar ve orta gelirli aileler taşırken, her iki çalışandan biri asgari ücrete tabi iken böylesi düşük bir zaman, adil değil.

Üstelik Ocak ayından itibaren onlarca vergi kalemi yüzde 8 civarında zamlanacak. Üstelik Bakanlar Kurulu’nun bu oranları isterse yüzde 50 oranında artırabilme ya daazaltabilme imkanı var ki, Hükümet bu yıl bazı vergilerde yüzde 50 artış yetkisini kullanmıştı. Bu durumda sosyal adaletsizlik, gelir ve vergi adaletsizliğinin aynen devam edeceği sonucu çıkıyor.

ASGARİ ÜCRET BİZİ NEDEN İLGİLENDİRİR?

Eğitim ve Bilim Çalışanları’nın örgütlendiği bir sendikanın asgari ücretle ne ilgisi olabileceğini düşünenler çıkabilir. Hatırlatalım ki, hakkı ve adaleti herkes için savunmak, öncelikle böyle bir adaletsizliğe sessiz kalmamayı gerektirir.

Ayrıca milyonlarca öğrencinin aç ve yoksul olduğu, velilerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı bir vasatta eğitim de öncelikli ihtiyaç olmaktan çıkmakta, bu durum fırsat eşitliğinin de önünde engel olmaktadır.

Eğitim, bir sistem sorunu ise -ki öyledir, o halde eğitimdeki sorunların sistemin bütünselliği gözetilmeden çözülemeyeceği çok net anlaşılmalıdır.

Ne asgari ücret ekonomik bir sorun olarak eğitimden bağımsızdır, ne başörtüsü yasağı sadece kılık-kıyafet yönetmeliğine ilişkin bir sorundur, ne de anadilinde eğitim meselesi öğretim programlarıyla çözülecek kadar basit bir konudur.

Tüm eğitsel sorunlar, bir şekilde sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alanlarla ilişkilidir. Bu sebeple Eğitim İlke-Sen, sendikal mücadelesinde bu bütünlüğü gözetmeyi amaçlamaktadır.

Sosyal ve iktisadi adaletin gerçekleşmesi sadece üyelerimiz için değil, toplumun bütün kesimleri için istiyoruz, ve tabi dünyanın bütün halkları için…

Eğitim İlke-Sen


One thought on “Asgari Ücret meselesi bizi neden ilgilendiriyor?

  • Bu mesele; İslami ve İnsani olarak düşünen herkesi ilgilendirir. Çünkü hakkı ve adaleti isteyen ve bu doğrultuda samimi olan bir müslüman için böyle bir adaletsizliğe sessiz kalmak, kör, sağır ve dilsiz olmayı gerektirir. Bundan Allah’a sığınırız.

Yorumlar kapatıldı.