Eğitim Haber

Boğaziçi Üniversitesi’ne mescid talebini destekliyoruz!

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü içerisinde bir mescit açılmasını isteyen öğrencilerin bu haklı talebini destekliyoruz! Eğitim İlke-Sen, tüzüğünde de ifade ettiği gibi, insanların inancından ve dini sorumluluklarından dolayı eğitim sürecinden ve kamusal alandan dışlanmasını reddeder. Dininin gereklerine uygun eğitim almak veya vermek isteyenlerin haklarını savunmayı  önemli bir sorumluluk addeder.

2009 yılından üniversite yönetimden kendilerine mescid tahsis edilmesini isteyen, bunun için 1000’e yakın imza toplayan fakat bu haklı talepleri anında reddedilen öğrenciler, hak mücadelesine başladılar.

Seslerini açtıkları blog sayfasıyla ve sosyal medyada duyurmaya çalışan öğrenciler, yaptıkları açıklamada “Okulumuza en yakın olan cami, Güney Kampüs meydanından ortalama on dakika uzaklıktayken, zaten on dakika olan ders aralarımızda o yolu gidip, namazlarımızı kılıp sonra da derse dönebilmemizin mümkün olmadığını defalarca belirtmemize rağmen; yönetim namazlarımızı kılmamız için ısrarla kampüs dışındaki bu camiyi işaret ediyor. Bugün Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli üniversitelerinde mescid bulunurken, Boğaziçi Üniversitesi’nde bulunmamasını, yönetimin bu haklı talebimizi senelerdir göz ardı etmesini kabul etmiyoruz.  Biz mescid talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Boğaziçi Üniversitesi’nde Güney Kampüs başta olmak üzere her kampüse bir an önce mescid yapılmalıdır.”  dediler.

Eğitim İlke-Sen, bu konudaki tavrını tüzüğünde “İnsanların inancından ve dini sorumluluklarından dolayı eğitim sürecinden ve kamusal alandan dışlanmasını reddeder. Eğitimde, ayrımcı uygulamalara karşı çıkar. İnsanların inancından ve dini sorumluluklarından dolayı eğitim sürecinden ve kamusal alandan dışlanmasını reddeder. Eğitimde, ayrımcı uygulamalara karşı çıkar. Dininin gereklerine uygun eğitim almak veya vermek isteyenlerin haklarını savunmayı da önemli bir sorumluluk addeder.” şeklinde ifade etmişti.

Sendika olarak Boğaziçi Üniversite öğrencilerinin bu haklı talebini sonuna kadar destekliyoruz. Seslerini duyurmak için biz de gayret edeceğiz.

EĞİTİM İLKE-SEN

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası