Eylemlerimiz

İncirlik’e yerleşen ABD öncülüğündeki koalisyon protesto edildi

2015-08-incirlik-protesto-1

ABD’nin IŞİD’le savaşma bahanesiyle oluşturduğu koalisyon çerçevesinde asker ve uçaklarını İncirlik Üssü’ne getirmesi Tokat’ta protesto edildi.

EĞİTİM İLKE-SEN, TOKAD, ÖZGÜR YAZARLAR BİRLİĞİ ve İNANÇ İLKE-SEN’in destek verdiği eylemde basın açıklamasını okuyan Emre Karaca, “Büyük Şeytan” olarak nitelediği Amerika’nın, IŞİD bahanesiyle yine Ortadoğu’ya dönük yeni saldırılar için kapsamlı bir şekilde Türkiye’de olduğunu savunarak bunu İslam beldelerine dönük yeni bir ihanet olarak değerlendirdi.

Açıklamasına “Ortadoğu halklarının, İslam ümmetinin daimi bir şekilde kuşatılması için türlü bahaneler icat eden emperyalist güçler şimdi de Irak işgalinden bu yana kendi saldırganlıklarının kucağında büyüyen IŞİD gerekçesiyle yine Anadolu’daki üsleri aracılığıyla coğrafyamızdaki işgallerini derinleştiriyorlar.” diye devam eden Karaca, İslam Dünyasının terör ve korku batağına çekildiğini, 13 yıl önce iktidarının başında Irak işgali için tezkere geçirmeye çalışan AKP iktidarının şimdi de başka bir işbirlikçiliğe soyunduğunu belirtti.

Bugün ülkemizin de Ortadoğu halklarının yaşadığı şiddet sarmalına doğru hızla sürüklendiğine işaret eden Emre Karaca, Kürt sorunu dolayımında hakikat, hikmet ve adalet ekseninden uzakta konumlanan güç ve tarafların küresel aktörlerle birlikte süreklilik arz eden bir çevrim içerisinde halkımızı çaresizliklere, şiddet sarmalına sürükleyen tavırlarından bıkıp usandıklarını; adalet ve barış arayışlarını emperyalist güçlerin himayesinde sürdürebileceklerini zannedenlerin sadece ateş ve fitne biriktirdiklerini artık görme zamanının geldiğini ifade etti.

Küresel aktörlerin Ortadoğu’daki bütün fitnelerden sorumlu olduğunun altını çizen Karaca açıklamasını, bugün ülkemizi de içine alan kan gölünden kurtulmanın yolunun geleceği vahyî hakikatler ışığında inşa emek için çalışmak olduğunu vurgulayarak bitirdi.

Eylem boyunca “İncirlik Üssü Kapatılsın, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol, Katil ABD İncirlik’ten Defol, İşbirlikçi Siyaset Hesap Verecek, Katil ABD İşbirlikçi AKP, Emperyalist Fitne Ortadoğu’dan Defol” sloganları atılırken pankart ve dövizler taşındı, tekbir getirildi.

Haber: Cahit Erdem Örs

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

Ortadoğu’da Yeni Katliamlar Yapmak ve

Yeni Fitneler Çıkarmak İçin İncirlik’e Gelen Katil ABD, Defol!

Bismillahirrahmânirrahîm,

Değerli halkımız,

Büyük Şeytan Amerika, IŞİD bahanesiyle yine Ortadoğu’ya dönük yeni saldırılar için kapsamlı bir şekilde Türkiye’de! Amerikan uçakları ve askerleri akın akın Anadolu’ya geliyor. İslam beldeleri yeni bir ihanetin pençesine teslim ediliyor.

Bugün ülkemiz de dâhil olmak üzere tümüyle kan gölüne dönen Ortadoğu tam bir asırdır başta Amerika olmak üzere emperyalist saldırganlığın, fitnenin yaktığı ateşlerde yanıyor.

Ortadoğu halklarının, İslam ümmetinin daimi bir şekilde kuşatılması için türlü bahaneler icat eden emperyalist güçler şimdi de Irak işgalinden bu yana kendi saldırganlıklarının kucağında büyüyen IŞİD gerekçesiyle yine Anadolu’daki üsleri aracılığıyla coğrafyamızdaki işgallerini derinleştiriyorlar.

Kıymetli kardeşlerimiz,

Biz hangi gerekçeyle olursa olsun emperyalist güçlerin; katil, zalim ve işgalci ABD’nin; batı kapitalizminin jandarması NATO’nun Ortadoğu’ya, İslam dünyasına müdahale etmesine mutlak sûrette karşı çıkıyoruz!

Bu coğrafyada bir asırdır yaşanan felâketlerin baş sorumlularının kurtarıcı olabileceğine kim inanır, soruyoruz sizlere!

Küresel efendiler tahakkümlerini, hegemonyalarını daimi kılmak için halklarımızı bir terör ve korku rejimine mahkûm ederek kendilerini kurtarıcı gösterecekleri bir çaresizliği dayatmak istiyorlar bizlere. Sürdürülebilir küresel terör rejiminin emperyalist saldırganlıkları nasıl meşruiyet zeminine oturtmaya çalıştığının farkındayız.

2015-08-incirlik-protesto-2

Kardeşler,

Bugün ülkemiz de Ortadoğu halklarının yaşadığı şiddet sarmalına doğru hızla sürükleniyor. Kürt sorunu dolayımında hakikat, hikmet ve adalet ekseninden uzakta konumlanan güç ve tarafların küresel aktörlerle birlikte süreklilik arz eden bir çevrim içerisinde halkımızı çaresizliklere, şiddet sarmalına sürükleyen tavırlarından bıkıp usandık. Adalet ve barış arayışlarını emperyalist güçlerin himayesinde sürdürebileceklerini zannedenlerin sadece ateş ve fitne biriktirdiklerini görme zamanı artık gelmedi mi?

Yine bugün birçok çevrenin, hatta birbirine düşmanlık yapan farklı grup, hareket ve ülkelerin Büyük Şeytan ABD etrafında pervane olmaları size de garip gelmiyor mu? Hangi salim akıl bu işte bir gariplik aramaz? Bugün IŞİD gerekçesiyle Anadolu’daki yerleşikliğini pekiştirip Ortadoğu’da halklarımızı sorgusuz sualsiz bombalayan ABD ve diğer emperyalist odakların Ümmetin ayağa kalkışını belirsiz bir geleceğe engellemeye çalıştıklarını fark etmiyor muyuz?

Değerli dostlar,

13 sene önce 2. Irak İşgaline tezkere çıkarmak iştiyakıyla iktidar olan AKP bugün de başta İncirlik olmak üzere birçok üssü ABD öncülüğündeki emperyalist koalisyona peşkeş çekmiştir. 13 sene önce Ortadoğu’ya, İslam topraklarına karşı başlatılan ABD işgaline tezkereyle yardım etmek için çırpınanların iktidardan düşmelerine rağmen hâlâ büyük bir pervasızlıkla halkımızın ve İslam Ümmetinin geleceğini bu kadar derinden ilgilendiren işgal ve saldırganlıklara geçit vermesi asla kabul edilemez!

13 yıl boyunca her zaman sorgusuz sualsiz Libya, İran, Afganistan, Yemen ve Suriye meselelerinde emperyalistlerin yanında duranların; mevcut ABD ve NATO üslerine ilaveten Kürecik ve İzmir’i de ekleyenlerin Âlemlerin Rabbi olan Allah’a, mazlum ve mustazaf halklara verecekleri hesap dağları aşmıştır! Bu kadar hoyratça ve fütursuzca sürdürülen işbirlikçiliği halkımıza, İslam Ümmetine ve Rabbimize havâle ediyoruz. Biz de bunca ihanetin takipçisi olmayı sürdüreceğiz, Ümmetin bir parçası olarak elbet zulümlerin hesabını soracağız!

Şunu herkes bilmelidir ki Müslümanlar olarak;

İncirlik, Kürecik ve İzmir gibi emperyalist üsleri bir an önce kapatmak,

Türkiye’ye gelen ABD askerlerini tutuklayıp, savaş uçaklarına, bütün savaş mühimmatına el koymak,

Ülkemizde yakılan fitne ateşlerini söndürüp şiddet ve kaosa teslim edilmek istenen geleceğimizi vahyî hakikatler ışığında inşa edecek iradeyi büyütmek temel sorumluluklarımızdır.

Kahrolsun ABD!

İncirlik üssü kapatılsın!

Katil ABD İncirlik’ten defol!

ABD ve NATO üsleri kapatılsın!

Kahrolsun emperyalistler ve işbirlikçileri!

Yaşasın İslam Ümmetinin vâr olma mücadelesi!

 

TOKAD (Toplumsal Dayanışma, Kültür, Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği,tokad.org)

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim alışanları Dayanışma Sendikası,egitimilkesen.org)

ÖYB (Özgür Yazarlar Birliği, ozguryazarlarbirligi.org)

İNANÇ İLKE-SEN (İlkeli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Dayanışma Sendikası,inancilkesen.org)

topluluk adına

Emre Karaca, TOKAD İstanbul İl Temsilcisi