Eğitim Yazıları

İnsanın dili evi gibidir

Merhametli olan Allah’ın adıyla…

Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de, Rum suresi, 22. Ayette şöyle buyuruyor: “Gökleri ve yeri yaratması, dillerinizin ve renklerinizin değişik olması, onun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda alimler için ayetler vardır.”

Dünyanın ve insanın varlığı farklılık arz eder, “Türkiye Eğitim Sistemi”nde ise teklik vardır. Bütün insanları birbirinin aynı kabul eder. Bu eğitim sisteminden dolayı halkların ve insanların canı yandı ve birbirinden ayrıldı.

Ülkemizde pek çok din, dil ve kültürler var. Hepsi bir değildir. Toplulukların farklılığına göre bir eğitime ihtiyaç var…

Anadilde eğitim Türkiye halklarına korku ve endişe ile sunuldu. Halbuki bu korku ve endişe yersizdi. Dünyanın bir çok ülkesinde anadilde eğitim yapılıyordu ve ülkeleri bir şey olmuyordu.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hem İspanyolca hem de İngilizce eğitim gören Hispanikler, Meksikalılardan daha iyi İspanyolca, İngilizlerden daha iyi İngilizce öğrenebiliyorlar. Yine bir araştırmaya göre bir çocuk birkaç dili beraber öğrenebilir ve o dillerde eğitim yapabilir.

Her millet kendi diliyle güzeldir, anadiliyle dünyayı tanır, anadiliyle yaşamını devam ettirir. Anadilini ne kadar iyi öğrenirse, diğer dilleri de o ölçüde iyi ve çabuk öğrenir.

Ülkemizde de son dönemde Kürtçe okullarda seçmeli dil olarak kabul edildi. Bu olumlu bir adım ancak yeterli değil…

Kürtçenin ve diğer toplum dillerinin serbest olması inşallah ülkemiz için iyi olacaktır…

Allah hayırlı kılsın…

HAYDAR DİRİCİ /EĞİTİM İLKE-SEN

YAZININ KÜRTÇE TERCÜMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

4 thoughts on “İnsanın dili evi gibidir

 • ahmet aynas

  hocam sissis gecın mıyor balpınar

 • Haydar Dirici

  Hasan Bey,yorumunuzu yeni gördüm…
  Cevaben…

  Belirttiğiniz kişinin sözlerini almadık bilakis orjinal düşünme şeklimizle “insanın dili evi gibidir” hatta şu cümleyi de ekleyecektik fazla uzatmak istemedim..”İnsanın dili kendi evi gibidir,yabancı dil misafir evi gibidir..”

  Belirttiğiniz yazarın sözlerini ilk defa sizden duydum,bir haksızlık veya alıntı yok ,sizin yanlış yorumlamanız söz konusu…

  Celal Bey…
  Kendimiz için istediğimizi herkes için istiyoruz…

 • Bu ülkede 35 tane etnik grub var. herkes biliyor ki bu konuyu gündeme getiren arkadaşlar, ddeğil Kürtler dışında kalan etnik gruplar, Kürtlerden dahi zazaların, soranilerin, değil sadece kurmançilerin anadilde hakkını savunuyorlar. Bu hak verilse bundan bir şey anlamayan zazaların durumu ne olacak, onuda gündeme taşımalılar. 35 ana etnik yapı lehleçeleriyle her halde 50 yakın dil çıkar anadilde eğitimin nasıl olacağınıda ortaya koymalılar. yoksa yaptıkları sadece kurmançi faşizmi olur.

 • o lafın doğrusu, “die sprache ist das haus des seins”dir. Yani, “dil varlığın evidir” yahut “kulübesidir”. martin heidegger’e aittir… hadi kimin söylediğini belirtme nezaketini göstermediniz, tırnak içine almak da mı zor geldi?

Yorumlar kapatıldı.