MuşTemsilciliklerimiz

Muş’ta Arş. Gör. Cahit Karaalp ile Dayanışma Eylemi

2015_0215-mus-dayanisma-eylemi

Muş İnanç ve Adalet Platformu (MİAD) eleştirilerinden dolayı Adnan Oktar tarafından dava edilen Muş Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Arş. Gör. Cahit Karaalp’e destek verdi.

Karaalp’e destek için, platform üyeleri duruşma saatinde Adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim İlke-Sen Genel Başkanı Doğan Özlük’ün de iştirak ettiği eylemde, Has-Der Başkanı Çelebi Kartal tarafından bir açıklama okundu. Okunan açıklamada sert bir şekilde eleştirilen Adnan Oktar’ın ekranlardan uzak tutulması çağrısında bulunuldu.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

ADNAN OKTAR’A TEPKİ

A9 Televizyonunda “Adnan Oktarla Sohbetler” Programında dinî sohbetler adı altında genel ahlaka, adaba ve dinî hassasiyetlere mugayir davranışlar sergileyen Adnan Oktar’ı eleştiren yazılarından dolayı Adnan Oktar tarafından dava edilen Muş Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Arş. Gör. Cahit KARAALP kardeşimize MİAD platformu olarak destek vermek ve tepkimizi dile getirmek için burada toplanmış bulunmaktayız.

Oktar, A9 kanalında kendi sohbetleri sırasında, dekolte kıyafetleriyle dikkatleri üzerlerine çeken bayanları ekrana çıkartmakta ve çoğu zaman “inşallah, maşallah, elhamdülillah” gibi dinî tandanslı kelimeleri sıklıkla kullanarak programlarına dinî bir renk vermektedir. Programlarda Oktar’a dinî ilimleri bilen anlamında kullanılan “hocam” kelimesiyle sıklıkla hitap eden bu kadınlar aynı Oktar gibi, “inşallah, maşallah, elhamdülillah” gibi kelimeleri yine aynı şekilde sıklıkla kullanmaktadırlar. Oktar, bununla kalmayarak ekrana çıkan kadınları yerli, yabancı oyun ve dans müzikleri eşliğinde birer dansöz gibi oynatmaktadır. Bu tutum, dinî naslar ve yerleşik toplumsal din algımızla net bir şekilde çelişmektedir.

Dinî değerlerle alay eden bu tutum ve davranışları kınıyor ve bu programların yayından kaldırılmasını talep ediyoruz.

Oktar, Müslümanların mehdi inancını sürekli gündeme getirip ve Mehdi ile ilgili hadislerin kendisini gösterdiği imasını her programında vermektedir. Oktar’ın ekranlarda dinî nasları istediği gibi keyfi bir tutumla yorumlaması ve dinî değerlerle oynaması mazur görülemez. A9 ekranlarında yaşanan gayri ahlaki durumlara tepki göstermek, yetkilileri uyarmak dinî değerlerimize, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkma adına hepimizin görevidir. Halkımızı ve tüm İslamî camiaları dinî değerlerle alay eden ve dini istihza konusu haline getiren Adnan Oktar’a karşı tepki göstermeye çağırıyoruz…

Oktar, kendisine ait A9 televizyonunda canlı yayında Masonlardan 33. Derece masonluk belgesi almış tescilli bir Masondur. İsrail’in kendini savunmak durumunda kaldığı durumlarda Filistin’e saldırdığını, kendini savunmak için bunu yaptığını, Müslümanların kendi içlerinde birbirleriyle çatıştıklarını, her taşın altında İsrail’i aramanın yanlış olduğunu, İsrail devletinin Allahtan korktuğunu, dindar olduğunu, İsrail’e bomba atanın başına gök kubbeyi yıkacaklarını söylemekte ve adeta İsrail devletini korumaya alarak Müslümanları suçlamaktadır. Filistin’i kan gölüne çeviren, Mescidi Aksa’yı işgal eden terör devleti İsrail’i aklayan ve paklayan bu açıklamalarından dolayı Adnan Oktar’ı kınıyor ve İsrail devletinin hizmetkârlarını lanetliyoruz… 7 ayrı sağlık kuruluşunun Adnan Oktar hakkında verdikleri “Akli dengesinin yerinde olmadığı”, “Şizofren” olduğu tanılarının, olumsuz 7 sağlık raporunun RTÜK tarafından ciddiye alınması gerektiğini ve bu durumda olan birinin mutlaka ekranlardan uzak tutulması gerektiğini vurgulayarak ve yetkilileri göreve çağırarak basın açıklamamızı sonlandırıyoruz.

Muş İnanç ve Adalet Platformu (MİAD Platformu) Platform Bileşenleri:

AGD Muş Şubesi, Bilge-Der, Eğitim İlke-Sen Muş İl Temsilciliği, Has-Der, Lale-Der, Memur-Sen Muş Şubesi, Muş İHH, Muş Özedönüş-Der, Öğ-Der Muş Şubesi, Özgür-Der Muş Temsilciliği, Rahmet-Der, Selam-Der, Zehra-Der Muş Temsilciliği