Manşet

Kamuda başörtüsüne yanlış ‘çözüm’

Ak Partinin, yılbaşı sonrasında mini bir Anayasa paketi hazırlığı içinde olduğu ve başörtüsüne kamuda kısmı serbestlik getireceği iddiası kulislerden sonra medyanın da gündemine gelmeye başladı.

Medyaya yansıyan iddiaya göre, Ak Parti, MHP ile işbirliği yaparak; öğretmenlik, yargıçlık ve emniyet görevlisi gibi bazı meslekler hariç olmak üzere kamuda başörtülü çalışma serbestisi getirmeyi planlıyor.

Şartsız-sınırsız bir özgürlük getirmek yerine böylesine tutuk bir adım atmak, sorunu derinleştirmekle sonuçlanacaktır. Dahası, anayasada herhangi bir yasak bulunmamasına rağmen 12 Eylül yönetmelikleriyle yürütülen yasağa, kanunda yer tarifi yapıldığında anayasal bir destek de üretilmiş olacaktır. Haliyle bu çözümden ziyade yasağa katkı sağlar.

Ayrıca bahsi geçen yerler, özellikle de eğitimin, başörtülü kadınların en fazla istihdam edildiği alanlar olduğu düşünüldüğünde, eksik adımın açacağı ayrımcı yarayı tahmin etmek daha kolay olabilir.

Başörtüsüne özgürlük, gerçekten ve tam olarak sağlanmadan atılacak adımlar, çözümü değil ancak çözümsüzlüğü derinleştirebilir.

Eğitim İlke-Sen