MEB Haber

MEB’in internet hatlarının iptali ne anlama geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilen bir  emirle, Bakanlık hattı haricinde herhangi bir ha t(ADSL, 3G, wireİess vb.) kullanılması yasaklandığı belirtilmiştir.
 
Gönderilen yazıda “İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yer alan Bakanlık hattı haricindeki tüm internet hatlarının (ADSL, VDSL 3G, Wireless vb.) acilen iptal edilmesi, gelecekte Bakanlığın ilgili birimlerinin bilgisi olmadan bu ve benzeri bağlantılara izin verilmemesi ile belirtilen bağlantıları iptal ettirmeme konusunda ısrarcı davranıp sergileyen personel veya kurum hakkında gerekli yasal süreç başlatılması gerekmektedir.” ifadeleriyle, adeta kurumlar tehdit edilmiştir.
Bu emir, özellikle son dönemde yükselen totaliter yönetim anlayışının bir tezahürüdür. MEB bu şekilde kendi sansürlediği, engellediği sitelere erişimin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.  Şeffaflık yerine gerçeklerin ortaya çıkmasını engelleyecek girişimlerin bir işe yaramayacağı ise tarihsel tecrübeyle sabittir.
Eğitim İlke-Sen