Açıklamalarımız

ODTÜ’deki şiddeti kınıyoruz

Göktürk-2 uydusunun fırlatılışı nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü binasında yapılacak tören öncesinde, öğrencilerin protesto gösterisine  yoğun bir gaz bombasıyla müdahale edilmiştir.

Siyasi iktidarı protesto hakkını kullanmak isteyen öğrencilere daha harekete geçmeden başlayan bu gaz saldırısına öğrencilerin karşılık vermesiyle başlayan olaylarda gaz bombası kapsüllerinin isabet ettiği öğrenciler yaralanmıştır. Bazı öğrenciler ise polis tarafından sıkıştırılarak darp edilmiştir. Her ne olursa olsun, güvenliği sağlaması gereken görevlilerin, öğrencilere uyguladığı bu şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir.

Başbakan Erdoğan’ın özel bir televizyon kanalında öğrencilere ve öğretim görevlilerine yönelik ifadeleri ise aslında tüm bu sürecin neden böylesine gerçekleştiğini izah edecek mahiyette.

Tartışmanın öğrencilerin kendilerine uygulanan şiddete gösterdiği tepkiye odaklanmasını ise bir yanıltmaca olarak görüyor ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkesinde öğrencilere yönelen şiddeti kınıyoruz.

Beytullah Önce

Eğitim İlke-Sen MYK Üyesi

 

3 thoughts on “ODTÜ’deki şiddeti kınıyoruz

  • Doğan Özlük

    Şinasi abi, yorumlarının birçoğuna katılmıyorum. bir kere olaya tersinden bakmamak herekir. Protestocuların dünya görüşleri, yaptıkları ayrı bir konu; iktidar eleştirisi ayrı bir konu. Burada iktidarın sadece benim dediğim gerçek, sadece benim şiddetim(!) meşru ve sadece benim akademisyenim makbuldür anlayışı eleştiriliyor.

    • Şinasi ULUDOĞAN

      Doğan hocam şiddetin her türlüsüne karşı olduğumu iyi bilirsin. her halükarda hükümeti eleştireceğiz diyede bir şey yok. herşeyde hükümeti suçlu göreceğiz diyede bir şart yok.Neticede bu hükümetin elemanlarını bu üniversitler yetiştirdi. Ayrıca bu üniversitelerdeki yetişen ve yetiştirenlerin zihniyetinide sorgulamak gerekmezmi? Bilirsin ki bu işler etki tepki meselesidir. Yarın bir gün şiddet uygulayan polislere yönelik olumsuz bir durum olduğunda yani onlarada başkaları şiddet uyguladığında ve ya bunlarlada ilgili ses verecekmiyiz. İktidarın yapmış olduğu bir çok gayri adil sosyo ekonomik,siyaset ve dış politikalrdaki yanlışlarına bende en az sizin kadar karşıyım ve eleştirilerimi çok açık yaptım yapıyorum. Ancak olaya birde öbür pencereden bakalım istiyorum. bizler kuşatıcı olmakla mükellefiz. adil olmak zorundayız. Hükümete ve onların kolluk güçlerine olan bizi adaletli olmaktan ayırmamalı. Her ne kadar hükümet bunu yapsada

  • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDEKİ OLAYLARDAN DOLAYI ORANIN REKTÖRÜNÜ,YÖNETİCİLERİNİ VE HOCALARINI ELEŞTİRDİĞİNDEN DOLAYI HÜKÜMETE BU KADAR YÜKLENİRKEN BİRAZ ADİL OLUNMALI DİYORUM. ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİN SİCİLİ BU KONUDA BİR HAYLİ KABARIKTIR REKTÖRLERİN PROFLARIN,DOÇENTLERİN, HOCALARIN BU ÜNİVERSİTEDE VE TÜM ÜNİVERSİTELERDE KEMALİST SEKÜLER SİSTEMİN NİMETLERİNDEN YARARLANARAK BİNLERCE ATEİST, KOMİNİST,SOSYALİST, FAŞİST,ULUSALCI YOBAZ AHLAKSIZ VS YİNE İSLAMİ AÇIDAN DİNSİZ VE İMANSIZ GENÇLİK YETİŞMESİNDE NE BÜYÜK EMEKLER HARCADIKLARINI BİLİYORUZ. TAMAM MESELE UZAYA GİDEN ARACI PROTESTO ETMEK OLABİLİR VE HAKLILIK PAYLARI DA OLABİLİR. LAKİN BU GİBİ EYLEMİ YAPANLARI SAMİMİ BULMADIĞIMI VE SIRF AKP YE OLAN DÜŞMANLIKLARINDAN DOLAYI HER ŞEYE KARŞI OLDUKLARINI DÜŞÜNÜYORUM. DÜRÜST OLMADIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM….BU GÜN İKTİDARDA OLANLARIN ÇOĞUDA NETİCEDE BU SİSTEMİN OKULLARINDAN EĞİTİM ALIP ORALARA GELMİŞLER. ALIN SİZE KENDİ ELLERİNİZİN YAPIP ÜRETTİĞİ İNSANLAR. BU GİBİ OLAYLARIN YAŞANMASINI İSTEMİYORSAM HEPİNİZ “SİLM’E YANİ ESENLİK VE BARIŞ DİNİ OLAN VE İNSANIN İNSANA KULLUK ETMEDİĞİ EDİLMEDİĞİ SADECE ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH AZZE VE CELLEYE KUL OLDUĞU DÜNYA VE AHİRETİN MUTLULUK TEMİNİ OLAN KUR’AN’IN VAHYETTİĞİ RESULÜNÜN DE EN GÜZEL ÖRNEKLİĞİNİ SUNDUĞU İSLAM’A GELİNİZ

Yorumlar kapatıldı.