Manşet

Sendikal Mücadele Diriltilebilir Mi?

Sendikal mücadele, insanı egemenler karşısında köleleştiren, taşeronlaştıran, sadece piramitlere sırtında taş çıkarırken ölüveren biyolojik bir makine olarak gören kapitalizme karşı adalet ve özgürlük mücadelesi vererek doğru okumalar yapmanın vesilesi olmak zorundadır. Ancak böyle bir okuma sendikal mücadeleyi diriltebilir.

Sendikal mücadelenin fiili okumaları, Ebu Cehil ve Firavun anlatılarında kalmış kölelik tahlillerinin bugüne ulaşmasını sağlayabilir. İslamcı camianın layıkıyla bulamadan yitirdiği toplumsal muhalefet imkânlarını fark ederek daha geniş bir hat üzerinde kurumlaştırabilmesinin önünü açabilir.

Kendilerini Allah ile aldatanları fark etmelerini sağlayabilir. Çünkü Firavun gibi zihinsel propaganda ve pedagoji süreciyle halkı “ahmaklaştırmayı” amaçlayanların oluşturmaya çalıştıkları kölelik rejimi ete kemiğe bürünen ekonomik usullerle var olabilir.

Bugün yerel ve küresel ayaklarıyla, dindar ve laik parçalarıyla iç içe geçmiş egemen kapitalizmin bütününe karşı topyekûn bir muhalefetin önünü açacak önemli bir kanaldır sendikal mücadele. İslami toplumsal muhalefetin yeşermesinde önemli bir öncülük yapabilir.

İktidar çevrelerinin her türlü toplumsal muhalefeti zora ya da gönüllü ilişkilere başvurarak ezdiği, yok ettiği bir süreçte bu çetin yolculuk sendikal mücadeleyle başlatılabilir.

AHMET ÖRS’ün yazısının tamamını okumak için tıklayınız