AçıklamalarımızManşet

Atama talebine yapılan muamele kabul edilemez!

Gaziantep’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın halka hitap ettiği esnada, bir öğretmen tarafından Şubat döneminde atama bekleyen on binlerce kişinin soruna dikkat çekilmek istenmiştir. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, “Kusura bakmayın. Biz bir şey söylediysek olur. Ne söylediysek o olur. Başkası olmaz” yanıtını vermiş, öğretmenin “Atama yoksa oy da yok” cevabına karşı ise “Sağ ol, o oy senin olsun. Al onu kendine sakla. Sen vermen gereken yere ver. Bak burada görüyorsun, bize kimin oy vereceği belli” şeklinde tepki göstermiştir.

Unutulmasın ki burada söz konusu olan sadece bir öğretmenin talebi değildir. O ses büyük bir kalabalığın çığlığının yansımasıdır. Ortada adil ve acil bir çözüm bekleyen bir sorun söz konusudur. Ve şayet atama bekleyen eğitim fakültesi mezunlarının ya da pedagojik formasyon almış mezunların sayısı yüz binlerle ifade ediliyorsa, bu sonucun müsebbipleri, çözümü de doğru bir şekilde sunmak mecburiyetindedir.

Bugüne kadarki yanlış eğitim ve yönetim politikalarının yarattığı mağduriyetin suçu muhataplarda aranamaz. Fakülte kontenjanlarını ihtiyaca göre düzenlemeyenlerin, şimdi karşılaştıkları sonuçtaki sorumluluğun kaçınmak istemelerini kesinlikle doğru bulmuyoruz.

Hangi görevi üstlenirse üstlensin, kamusal bir hizmet sunmakla mükellef kişilerin kamuya, yani halka böyle bir davranış sergilemesi de tarafımızca kabul edilemez.

Hükümet makamı, sadece kendi seçmenlerine değil tüm topluma eşit yaklaşmayı gerektirir.

Hâlbuki; son dönemde siyasi irade temsilcilerinin ortaya koyduğu yaklaşımda, mağdur edilenler suçlanmakta ve hatta azarlanmaktadır. Kamu görevlileri arasında bürokratik hiyerarşi düzeninin yarattığı eşitsizlik, güç ve tahakküm için kullanılamaz.

Hak arayan ve insanların yaşadığı mağduriyete dikkat çekmek isteyen bir öğretmene yapılan bu muameleyi kesinlikle kabullenemeyiz. İnsanları intihara sürükleyecek kadar kronikleşmeye başlayan bu sorun çözülmeli, ihtiyaç duyulan alanlarda atama yapılmalıdır.

EĞİTİM İLKE-SEN

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası